07.04.2020 r. Piszemy listy elektroniczne.

Temat- Piszemy listy elektroniczne.

Z dzisiejszych i jutrzejszych zajęć dowiesz się:

• Jak jest zbudowany adres e- mailowy
  • Jaka jest budowa listu elektronicznego
  • Co to jest netykieta

W dzisiejszych czasach zarówno w kontaktach prywatnych, jak i oficjalnych – znacznie częściej niż tradycyjnymi listami posługujemy się  e-mailami, czyli listami elektronicznymi.

W porozumiewaniu się za pomocą poczty elektronicznej obowiązują  pewne zasady, choć nie tak precyzyjne jak w przypadku listów tradycyjnych, gdyż korespondencja mailowa stanowi nowy, ciągle jeszcze kształtujący się gatunek wypowiedzi.

Jak  napisać e-mail?

Podobnie jak list tradycyjny e-mail może mieć charakter prywatny lub oficjalny- a od tego zależy styl, w jakim będzie napisany.

I. Jak zbudowany jest adres e-mailowy

Adres e-mailowy ma postać: osoba@domena, przy czym osoba jest częścią prywatną użytkownika, domena identyfikuje serwer, kieruje internautów na żądaną stronę.

II. Budowa listu elektronicznego

1. Temat.
  2. Nagłówek.
  3. Treść listu.
  4. Zakończenie listu.
  5. Stopka informacyjna.

Temat

Wysyłając list elektroniczny musimy wypełnić pole Temat. Umieszczona w tym polu fraza musi odnosić się do treści listu. Puste pole jest często przyczyną uznania danego listu przez filtry za spam.

Nagłówek

List elektroniczny, cały czas pozostaje listem. Dlatego stosujemy w nim sformułowania analogiczne /podobne/ do korespondencji tradycyjnej. Jeśli piszemy do osoby, którą nie mamy pewności jak tytułować, to po raz pierwszy najlepiej list zacząć od Szanowna Pani, Szanowny Panie lub w liczbie mnogiej Szanowni Państwo. Inaczej jest, gdy osobę znamy już od dłuższego czasu i wymieniliśmy z nią wiele listów, a okoliczności umożliwiają nam zwracanie się po imieniu. Stosujemy wówczas zwrot Pani, Panie i imię naszych adresatów. Stosowniej na początku zwracać się Pani Anno, a nie Pani Aniu, lepiej pisać Wojciechu, a nie Wojtku. Do bliższych i znajomych możemy pisać np. Dzień Dobry WojtkuDzień Dobry Jolu lub po prostu Cześć Zbyszku. Imiona piszemy w wołaczu. Forma z mianownikiem typu Cześć Zbyszek, Cześć Krysia nie jest właściwa.

Unikamy pisania na początku listu słowa Witam. W języku polskim ten zwrot niesie przesłanie nadrzędności witającego wobec witanego. Jedynie w języku mówionym, gdy jako gospodarz witamy gościa lub jako przełożony podwładnego, jest to forma dopuszczalna.

Treść listu

• Możemy po nagłówku, np. Szanowna Panipostawić przecinek – wtedy główną część listu zaczynamy  małą literą.
  • Jeśli nagłówek jest zakończony znakiem  interpunkcyjnym, np.  Szanowna Pani!, to główną część listu zaczynamy wielką literą.
  • Listy elektroniczne powinny być staranne, przejrzyste, uprzejme, zwięzłe.
  • Poza najbliższymi znajomymi nie wysyłamy w e-mailach emotikonów. Są one z zasady zarezerwowane dla szybkich wiadomości SMS, jak też umieszczane w luźnych komentarzach w prywatnych profilach na portalach społecznościowych.

Zakończenie listu

Kończąc list, pamiętajmy o zgodności  nagłówka powitalnego z zakończeniem. Jeśli piszemy w nagłówku do osoby nam nieznanej, na przykład  Szanowna Pani Dyrektor, to nie wstawiajmy  Z serdecznymi pozdrowieniami, lecz bardziej oficjalne
i adekwatne: Pozostaję z wyrazami szacunku. Zwrot z pozdrowieniami zastosujemy w sytuacji, gdy daną osobę już znamy bliżej i jest to któryś z kolei list. Jeśli chodzi o najbliższych,  to możemy dowolnie używać sformułowań typu: pacałujęcześć itp. W bardziej oficjalnych listach elektronicznych również podpisujemy się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Rezygnacja z formuły powitalnej i pożegnalnej jest zwykle przejawem braku kultury. Możemy je pominąć jedynie wtedy, gdy w krótkim czasie następuje wymiana wielu wiadomości.

Stopka informacyjna

Po formalnym zakończeniu listu umieszcza się również opcjonalnie inne dane, np. pełny adres, przeznaczenie wiadomości.

• Jeśli istnieje  taka potrzeba, umieszcza się w liście elektronicznym załączniki. Mogą to być dokumenty, zdjęcia, itp.

III. Co to jest netykieta

Zbiór  zasad dotyczących dobrego zachowania w Internecie.

net (z angielskiego sieć) i etykieta- zbiór norm zachowania, zwyczajów i form towarzyskich

Obejrzyj krótki  film na temat netykiety

Praca do wykonania: Sporządź notatkę z dzisiejszych zajęć i zapisz ją w zeszycie.

Spokojnego dnia

Małgorzata Urbańska