Nowinki z 16


Nr 15Nr 14Nr 13Nr 12


Redakcja "Nowinek z 16" ostatnio podróżowała. Dziennikarze (Zuzanna Mamczak, Ewelina Makowska, Maciej Mazan, Wiktoria Czerniawska i Martyna Dziwir) pierwszy dzień wiosny witali w zaprzyjaźnionym ogrodzie zoologicznym w Ueckermünde.

Uczestniczyliśmy w warsztatach związanych  z Wielkanocą, a potem szukaliśmy  wiosny i podpatrywaliśmy zwierzęta.
Byli z nami dziennikarze z innych redakcji gazetek szkolnych: ze „Sztubaka” (Szkoła Podstawowa nr 2 w Stargardzie), „Pogodnej” (Szkoła Podstawowa w Krzęcinie), „Flesza” (Szkoła Podstawowa nr 2 w Chojnie),  „Wesołej Siódemki” (Szkoła Podstawowa nr 7 w Szczecinie) oraz „Bukowe Nowinki”( Szkoła Podstawowa nr 74 w Szczecinie).

Warsztaty  poprowadziła przemiła pani Agata, która cierpliwie odpowiadała na wszystkie zadane jej pytania. Przeprowadzaliśmy eksperymenty i doświadczenia, dowiedzieliśmy się o zwyczajach i obyczajach wielkanocnych
w innych krajach.

Przeprowadziliśmy po raz kolejny poważny wywiad z panią dyrektor Katrin Töpke, która odpowiadała na nasze pytania dotyczące zoo. Dowiedzieliśmy się na przykład, że najstarsze i najmłodsze zwierzę w parku to lama. Odwiedził nas także jeden z pracowników, który zajmuje się głównie wilkami i lwami.
Po zajęciach w budynku poszliśmy zwiedzać park na zewnątrz. Na początku spaceru padał lekki deszcz, lecz byliśmy tak zafascynowani zwierzętami, że nawet tego nie poczuliśmy.  Wszyscy byli bardzo szczęśliwi, że mogli pooglądać z bliska tak egzotyczne zwierzęta. Na zakończenie wycieczki wszyscy kupowali pamiątki i robili sobie wspólne zdjęcia.

Gorąco polecamy zwiedzenie ogrodu u naszych sąsiadów w Ueckermünde. Oprócz obserwacji i możliwości karmienia różnych gatunków zwierząt, można się odprężyć, bo zwierzęta mają dobroczynny wpływ na naszą psychikę. Jeśli nigdy tego nie doświadczyliście, jedźcie do zoo w Ueckermünde, będziecie mieli okazję przekonać się sami.
Serdecznie zachęcamy Was, drodzy koledzy i koleżanki do przeczytania naszych artykułów, które ukazały się w "Kurierze Szczecińskim". Jesteśmy z siebie bardzo dumni!
Nr 11Nr 10
Nominacja do nagrody głównej dla "Nowinek z 16"

W piątek 13 listopada została rozstrzygnięta  XV edycja konkursu „Szkolny Pulitzer”, organizowanego dla redakcji gazetek szkolnych województwa zachodniopomorskiego przez redakcję Kuriera Szczecińskiego. W tym roku miejscem galowego spotkania było Archiwum Państwowe w Szczecinie, w którym mieliśmy okazję być po raz pierwszy.

Jury konkursu „Szkolny Pulitzer” zaprosiło do udziału w finałowym spotkaniu opiekunów i przedstawicieli 17 najlepszych gazetek szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Nasza redakcja została po raz trzeci nominowana do nagrody głównej. Choć w tym roku nie udało nam się zdobyć Pulitzera to i tak jesteśmy zaszczyceni nominacją, to dla nas bardzo duże osiągnięcie. Naszą redakcję reprezentowały dziennikarki: Natalia Głowacka, Ewelina Makowska oraz Martyna Nowicka. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali prezenty. Najbardziej cieszyliśmy się z odblasków i pendrivów z logo Kuriera Szczecińskiego.

W czasie piątkowego spotkania zwiedzaliśmy archiwum, poznaliśmy jego pracowników, pracownie konserwacji papieru i skóry, digitalizacji - czyli wprowadzenie do pamięci komputera materiałów archiwalnych metodą skanowania i mikrofilmowania. Mieliśmy okazję zajrzeć do gabinetu dyrektora, podziwiać stare obrazy i meble. Mogliśmy też obejrzeć najstarsze dokumenty, pieczęcie i księgi pomorskie, jak też najstarsze gazety polskie, ukazujące się w Szczecinie i województwie. Poznaliśmy również redakcje nowych gazetek, szczególnie polubiliśmy się z dziennikarzami z Expressu Szesnastki ze Szczecina. W tym roku Pulitzera w kategorii szkół podstawowych otrzymała redakcja "Wesołej Siódemki", serdecznie im gratulujemy!

Na koniec opiekun gazetek szkolnych, pan Bogdan Twardochleb pożegnał nas ze słowami, że chętnie zawitałby do naszej szkoły. Redakcja "Nowinek z 16" myśli teraz intensywnie, kiedy byłaby ku temu najlepsza okazja.

Gazetki szkolne, które są nadsyłane na konkurs przekazywane są do Książnicy Pomorskiej. Dzięki temu zgromadzony jest tam największy zbiór gazetek szkolnych w Polsce.

Relacje naszych dziennikarek z XV Gali Szkolnego Pulitzera przeczytacie w grudniowym wydaniu "Nowinek z 16", do lektury których już teraz zapraszamy.

Redakcja "Nowinek z 16"Nr 9Nr 8Nr 7

NAGRODA SZKOLNEGO PULITZERA DLA "NOWINEK Z 16" (klasa IV b)

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

W XIV EDYCJI KONKURSU ORGANIZOWANEGO
PRZEZ „KURIER SZCZECIŃSKI”

Nadszedł ten wymarzony dzień dla redakcji "Nowinek z 16"! Mamy "Szkolnego Pulitzera"- nagrodę główną w kategorii szkół podstawowych dla najlepszych gazetek szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Jury przewodniczył red. naczelny „Kuriera Szczecińskiego” Tomasz Kowalczyk, a wspierali go Bogdan Twardochleb oraz Marek Osajda.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu... to wtedy zrodził się pomysł stworzenia gazetki klasowej przez uczniów ówczesnej klasy II b, dziś poważnych redaktorów z klasy IV b. Emocje związane z powstawaniem tego czasopisma były ogromne. Najpierw oczywiście chwytliwy tytuł, ustalenie stałych rubryk, składu redakcji. Włączyliśmy w to wszystko również rodziców. Tak się wszystkim zabawa w dziennikarstwo spodobała, że pomysły rodziły się jeden za drugim. Potem zaczęła się praca, żmudna praca dziennikarza, pilnowanie terminów, składanie gazetki. Powstawały artykuły, wywiady, czasami poprawiane przez naczelną!

I trochę los sprawił, że nasza gazetka w zeszłym roku zawitała przed oblicze szanownego jury i została nominowana do nagrody głównej "Szkolnego Pulitzera". Trochę onieśmieleni, nikogo nie znający zawitaliśmy do Filharmonii Szczecińskiej na XIII Finał Szkolnego Pulitzera. Był to ogromny sukces...To wtedy zakiełkowała w nas nieskromna myśl - "A może powalczyć o Pulitzera?" Dopracowywaliśmy szatę graficzną, układ zdjęć, staranniej dobieraliśmy tematy, podpatrywaliśmy najlepszych z najlepszych. Nasze artykuły pojawiały się w Kurierze Szczecińskim, uczestniczyliśmy w różnych wyjazdach, warsztatach przyrodniczo-fotograficznych, a nawet sami byliśmy organizatorami warsztatów dziennikarskich z okazji Maratonu Puszczy Goleniowskiej oraz Wielkiego Grzybobrania. Jednym słowem rozwijaliśmy się dziennikarsko...

Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy z siebie dumni, a z nami cała szkoła. Czujemy to! Dostaliśmy "wiatr w żagle", nie chcemy osiąść na laurach, ale dalej trzymać poziom. Dorastamy, a z nami dojrzewają "Nowinki z 16".

Cieszymy się nie tylko z nagród (otrzymaliśmy aparat fotograficzny, dyktafon, książki, notesy oraz pendrive), ale również z tego, że mieliśmy możliwość zwiedzenia Książnicy Pomorskiej, jednej z 7 najważniejszych bibliotek w kraju oraz zobaczenia miejsc niedostępnych dla zwykłych odwiedzających.

Ogłoszenie wyników poprzedziła konferencja prasowa z dyrektorem Książnicy Pomorskiej - panem Lucjanem Bąbolewskim. Jeśli chcecie dowiedzieć się szczegółów tej wyjątkowej konferencji oraz poznać pytania jakie padły z ust naszych dziennikarek - Eweliny Makowskiej, Zuzanny Mamczak oraz Oli Głowackiej, wywołując poruszenie na sali to zachęcamy do czytania naszych "Nowinek z 16" .

Przed finałem odbyło się jeszcze spotkanie z Sylwiuszem Mołodeckim, który przekazał każdej redakcji sto sadzonek krokusów i zapoznał nas z akcją "Sadzimy krokusy".

Podczas XIV Finału Szkolnego Pulitzera usłyszeliśmy słowa - "Jesteście z Klinisk, Wielkich Klinisk!" to było bezcenne. Tabliczka "Szkolny Pulitzer" niedługo zawiśnie
w naszej szkole, a my mamy nadzieję, że "Nowinki z 16" na długo zagoszczą w Waszych sercach.

O wydarzeniu pisze:

KURIER SZCZECIŃSKI

Nr 6Nr 5Nr 425 października redaktorzy klasowej gazetki "Nowinki z 16" uczestniczyli w XII Gali Finałowej "Szkolnego Pulitzera" dla najlepszych gazetek szkolnych szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Organizatorem konkursu jest "Kurier Szczeciński". Klasę reprezentował samorząd klasowy: Jan Kępiński, Oliwia Pyc, Zuzanna Mamczak pod opieką wychowawczyni p. Alicji Jaskuły. Było to dla nas ogromne wyróżnienie, gdyż otrzymaliśmy nominację do nagrody głównej "Szkolnego Pulitzera". W konkursie uczestniczyło ponad pięćdziesiąt redakcji gazetek szkolnych z całego województwa. Na galę finałową otrzymało zaproszenie tylko 25 najlepszych.

Spotkanie rozpoczęło się w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin ponad godzinną konferencją prasową z Pawłem Bartnikiem, dyrektorem Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i Ireną Stróżyńską, wicedyrektorem biura. Następnie młodzi dziennikarze poznawali pracę swoich starszych kolegów, dziennikarzy Polskiego Radia Szczecin SA i TVP Szczecin SA.

Wszystkie egzemplarze gazetek, nadesłane do redakcji „Kuriera Szczecińskiego” przekazywane są do Książnicy Pomorskiej, jedynej biblioteki w Polsce, która je systematycznie gromadzi. Nagrody przyznawało jury w składzie: pan Tomasz Kowalczyk redaktor naczelny "Kuriera Szczecińskiego" oraz redaktorzy pan Marek Osajda oraz pan Bogdan Twardochleb. Oprócz wspaniałego dyplomu nominacyjnego otrzymaliśmy książki, notesy oraz koszulki z logo "Kuriera Szczecińskiego.

Wszystkim redaktorom gazetki "Nowinki z 16" gratulujemy i dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Dziękujemy również wspaniałym Rodzicom za pomoc przy redagowaniu i drukowaniu gazetki.

Nr 3


Nr 2


Nr 1

Impotencja u mężczyzn jest niczym nie do pomyślenia

Impotencja może być naprawdę trudną sytuacją. Jest to bardziej u mężczyzn, ponieważ stan jest bezpośrednio związany z cechami, takimi jak męskość, wigor, żywotność, itp., Co tylko zwiększa ciśnienie przyłożenia, na jakie może się zmierzyć dana osoba. Takie urazy traumatyczne i ich pogłębiające się postrzeganie przez ludzi wokół może sprawić, że ktoś osłabia się zachowaniem i wejdzie do skorupy. Zasadniczo osoba poszkodowana zamknęła się od świata, aby uniknąć wstydu i zakłopotania, co z pewnością nie jest sposobem na sprawy.
Choć zaburzenia erekcji nie są najłatwiejsze do pokonania, nie mówiąc już o tym, wiele osób zdołało odwrócić ten stan. Jednym z najważniejszych czynników za tym osiągnięciem byłby fakt, że przyjęli go jako normalny warunek wpływający na życie ludzkie i zdecydowali się przezwyciężyć to, zanim zdołałoby ich przezwyciężyć. Impotencja jest naturalnym problemem spowodowanym rosnącym wiekiem, co nie jest powodem do wstydu. Wcale nie należy się obawiać impotencji, a wtedy łatwo byłoby ją pokonać. Oto kilka metod, za pomocą których nie należy zapinać pod naciskiem impotencji.

Kup kobiety Viagra | Kje kupiti Viagra | A nők vegyenek Viagra | Řekl doktor Sildenafil