Aktualności

Edukujemy - Pomagamy!

26.04.2017 02:00 · Drukuj
Od wielu lat nasza szkoła współpracuje z Organizacją Odzysku S.A. Reba, zbierając zużyte baterie. W ostatnim czasie wzięliśmy udział w kolejnej edycji konkursu "Edukujemy - Pomagamy", ale bez rywalizacji. Dzięki zaangażowaniu wielu szkół, Fundacja Integracja otrzymała niezbędny sprzęt komputerowy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej szkolnej akcji.

Zdobyliśmy Certyfikat Szkolnego Klubu Wolontariatu

24.04.2017 02:00 · Drukuj
Z ogromną radością pragnę ogłosić, że nasza Szkoła zdobyła „Certyfikat Szkolnego Klubu Wolontariatu”! We wrześniu ubiegłym roku rozpoczęliśmy starania, aby taki certyfikat zdobyć. Uczniowie, nauczyciele i rodzice bardzo nam pomagali w tym przedsięwzięciu. W ramach konkursu, przez ponad pół roku, wykonywaliśmy szereg zadań i akcji. Warto było pomagać!


Komisja z Centrum Prawa Europejskiego w Warszawie doceniła naszą pracę i starania, przyznając nam ten ważny dokument. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom zaangażowanym w ten projekt, a w szczególności Pani Magdalenie Gębce – Żyle, bez której nie udałoby się zorganizować tylu pomocowych akcji. Podziękowania składam na ręce  Dyrekcji Szkoły, która zawsze nas mobilizowała do pracy. Dziękuję Rodzicom uczniów, którzy wspierali przez cały czas nasze działania.

A Wam drodzy uczniowie – wolontariusze, składam szczere podziękowania i zasłużone gratulacje. To dzięki Waszemu zaangażowaniu udało Nam się zdobyć certyfikat dla naszego Klubu. Mam nadzieję, że zdobyty Certyfikat zmotywuje nas wszystkich do dalszej pracy i będziemy udowadniać, że na niego zasługujemy.
Z pozdrowieniami i gratulacjami
Koordynator SKW Monika Nowak

Turniej Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej

23.04.2017 02:00 · Drukuj
W dniach 21-23 kwietnia wzięliśmy udział w etapie wojewódzkim XLV Ogólnopolskiego  Młodzieżowego Turnieju Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej, który odbywał się  w Zespole Szkół Publicznych w Reptowie.

Byliśmy jedyną szkołą z powiatu goleniowskiego zakwalifikowaną do etapu wojewódzkiego.

Wśród konkurencji znajdowały się: przygotowanie karty prezentującej drużynę, marsze na orientację, test wiedzy teoretycznej z zakresu: krajoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy, ruchu drogowego i topografii, rowerowy tor przeszkód, praktyczne udzielanie pierwszej pomocy, rozpoznawanie roślin i obiektów naszego województwa, wyznaczanie azymutu oraz odległości i wysokości obiektów.

W wolnym czasie wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Stargardzie oraz wspólnym śpiewaniu przy gitarze.

Ostatecznie reprezentujący naszą szkołę uczniowie: Maciej Mazan, Bartosz Bęben i Mateusz Tyszkiewicz (z klasy 6a) zdobyli w kategorii szkół podstawowych (na 13 drużyn zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego) miejsce siódme. Sami organizatorzy zauważyli, że jest to bardzo wysoka i godna podziwu lokata jak na szkołę, która nie jest regularnym uczestnikiem tego prestiżowego turnieju.

Akcja Żonkile

19.04.2017 03:00 · Drukuj
W środę 19 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie naszej szkoły a w szczególności klasy VI SP wraz z innymi szkołami z całej Polski upamiętnili to wydarzenie, biorąc udział w akcji ŻONKILE i rozdając własnoręcznie wykonane papierowe kwiaty oraz ulotki informacyjne na terenie szkoły i Klinisk Wielkich.

W tych dniach połączyła nas pamięć o bohaterach z 1943 roku, którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii. Powstanie było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną zrywu była likwidacja getta i stopniowe mordowanie jego mieszkańców, dokonywane w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Powstanie nie miało najmniejszych szans powodzenia.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Już po raz piąty, w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, Muzeum POLIN organizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile". 

Dodatkowo we wszystkich szkołach biorących udział w akcji (u nas w klasach VI SP) przeprowadzono specjalną  lekcję historii wzbogaconą projekcją filmu pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji.

„Bioróżnorodność wybrzeża Bałtyku” – wycieczka do Wolińskiego Parku Narodowego

19.04.2017 02:00 · Drukuj
W środę 19.04.2017 r. klasa 6b wzięła udział w „zupełnie innej lekcji przyrody”, która odbyła się w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych, podczas których prowadzili obserwacje mikroskopowe w kropli wody. Udało się zaobserwować wiele form życia, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych.

Kolejny etap wycieczki to obserwacje terenowe w czterech zespołach zadaniowych. Uczniowie pracowali z kartami pracy i obserwowali m.in. drzewa i krzewy, rośliny zielne, bezkręgowce i kręgowce. Swoją pracę dokumentowali. W grupach obowiązywał podział na: szperaczy, badaczy, dokumentalistów – fotografów oraz kierowników. Uczniowie mieli możliwość porównania warunków życia oraz bioróżnorodności dwóch sąsiadujących ze sobą środowisk – lądowego (lasu) i wodnego (morza).

Następnie dokonali podsumowania pracy -  wykonali plakaty, a następnie omówili je przed grupą. Na zakończenie zajęć opiekunowie otrzymali w prezencie dla szkoły 15 lup – do wykorzystania na zajęciach przyrodniczych, natomiast wszyscy uczestnicy – pamiątkowe certyfikaty udziału w zajęciach projektowych - w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Grodnie.

Ponadto, dla upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie rozdawali przechodniom własnoręcznie wykonane papierowe żonkile – symbol pamięci o tym wydarzeniu. Warto przypomnieć, że nasza szkoła uczestniczy w tej edukacyjno – społecznej akcji już kolejny rok. Brawo!

Sukces w konkursie „List w butelce”

12.04.2017 02:00 · Drukuj
Z przyjemnością informujemy, iż ERYK ROSŁAN z klasy 3a zajął III miejsce w kategorii klas trzecich w I Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym „List w butelce” zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie.

Dnia 12 kwietnia 2017r. w auli CKS odbyło się wręczenie nagród. Na konkurs spłynęło ponad 60 prac z różnych szkół. Cieszymy się, że wśród wyróżnionych listów jest list ucznia z naszej szkoły.

Zadanie konkursowe polegało na napisaniu listu do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Szczecinie, w którym należało opowiedzieć morską przygodę. Następnie list trzeba było włożyć do ozdobionej butelki.

Z naszej szkoły w konkursie „List w butelce” wzięło udział dwanaście uczniów z klasy 3a. Wszystkie listy były bardzo ciekawe i zamknięte w pięknie ozdobionych butelkach.  Zapraszamy do obejrzenia naszej fotograficznej galerii i do przeczytania narodzonego listu Eryka.

Szczegółowe wyniki konkursu na stronie: rydla.cks.szczecin.pl
SERDECZNIE GRATULUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU!!!

Mydełkowy zawrót głowy

10.04.2017 04:00 · Drukuj
W dniu 10.04.2017 r. Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował świąteczne warsztaty mydlarskie. Dzięki uprzejmości, zaangażowaniu oraz doskonałej współpracy z jednym z naszych rodziców:  Panią Marzeną Pluto – Prądzyńską, nasi uczniowie mogli wykonać własnoręcznie ekologiczne mydełka.

Dzieci poznały skład mydła i przy pomocy opiekunów same komponowały zapachy, kolory i kształty mydełek. Warsztaty były twórcze nie tylko z nazwy! Bardzo się podobały naszym uczniom. Każdy uczestnik warsztatów zrobił dla siebie mydełko, które mógł zabrać do domu.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Pani Marzenie, która jest przyjacielem naszego Klubu, że zawsze możemy liczyć  na jej pomoc.
Koordynator SKW
Monika Nowak

Zupełnie inna lekcja przyrody

10.04.2017 03:00 · Drukuj
Dnia 10 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy IA Gimnazjum uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Zupełnie inna lekcja przyrody”. Zajęcia odbywały się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Grodnie k. Międzyzdrojów.  Ośrodek położony jest w pięknym miejscu, na szczycie klifu, nad samym brzegiem Bałtyku i w samym sercu Wolińskiego Parku Narodowego. Tematem zajęć był „Mechanizm kształtowania się klifu”.

Podczas tej niezwykłej lekcji uczniowie mieli możliwość wcielenia się w rolę młodych badaczy, przeprowadzili obserwacje i badania terenowe, dzięki którym poznali zasady kształtowania się nadmorskiego krajobrazu. Badania terenowe połączone były z doświadczeniami i obserwacjami na samodzielnie wykonanych modelach z piasku i gliny. Na koniec uczniowie wykonali i zaprezentowali kreatywne prace w postaci makiet 3D przedstawiających klify i zaobserwowane zjawiska przyrodnicze. Dużą atrakcją było też spotkanie z dzikami. Za udział w zajęciach Gimnazjaliści otrzymali certyfikaty, a dla szkoły podświetlane lupy.

Życzenia Wielkanocne

10.04.2017 02:00 · Drukuj

Wielkanocny konkurs w układaniu kostki Rubika

07.04.2017 02:00 · Drukuj
W dniu 7 kwietnia spotkaliśmy się by zaprezentować swoje umiejętności logicznego myślenia i stosowania algorytmów na Wielkanocnym Konkursie w układaniu kostki Rubika zainicjowanym przez Szkolny Klub Wolontariatu.

Z układaniem kostki Pyraminx i sześciennej 2x2 zmagało się 8 zawodników, natomiast z klasyczną kostką 3x3 – 7 uczniów. Frekwencja była wyższa niż podczas mikołajkowej edycji konkursu. Zatem można stwierdzić, że jest to co raz popularniejsza rozrywka w naszej szkole. (Zwłaszcza, że nie wszyscy szkolni entuzjaści Kostki Rubika byli obecni tym razem).

Każdy uczestnik układał daną kostkę trzykrotnie. O zdobytym miejscu decydował uśredniony czas wszystkich prób.

W konkurencji układania kostki Pyraminx najlepsi okazali się:
Maciej Mazanpierwsze miejsce z uśrednionym czasem 16 sekund,
Natan Królik - drugie miejsce z uśrednionym czasem 21 sekund,
Jan Kępiński - trzecie miejsce z uśrednionym czasem 27 sekund.

W konkurencji układania kostki sześciennej 2x2 najszybsi okazali się:
Natan Królikpierwsze miejsce z uśrednionym czasem 14 sekund,
Błażej Sowiński - drugie miejsce z uśrednionym czasem 24 sekund,
Jan Kępiński - trzecie miejsce z uśrednionym czasem 37 sekund.

W trzeciej najtrudniejszej konkurencji układania kostki sześciennej 3x3 o zwycięstwie zadecydowały setne sekundy:
Eryk Lasekpierwsze miejsce z uśrednionym czasem 40 sekund,
Mateusz Tyszkiewicz - drugie miejsce z uśrednionym czasem 40,(3) sekund,
Jan Kępiński - trzecie miejsce z uśrednionym czasem 44 sekund.

Serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom i do zobaczenia wkrótce na kolejnych zmaganiach z kostką Rubika.

Maths in English

05.04.2017 02:00 · Drukuj
Po raz trzeci wzięliśmy udział w międzyszkolnym konkursie matematycznym „Maths in English” pod patronatem Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 42 w Szczecinie

4 kwietnia nasze gimnazjum reprezentowali: Adam Mańczuk (z klasy 1A), Maksymilian Szkoda (1B) i Adam Korniejczuk (2B) natomiast 5 kwietnia naszą szkołę podstawową reprezentowali: Barbara Zasuwa (6a) i Jan Kępiński (6b).

Maksymilian Szkoda zajął trzecie miejsce w kategorii klas pierwszych gimnazjum natomiast Adam Korniejczuk miejsce drugie w kategorii klas drugich gimnazjum. Dodatkowo uczniowie gimnazjum w klasyfikacji grupowej zajęli miejsce trzecie! (Miejsce pierwsze i drugie zajęły gimnazja nierejonowe ze  Szczecina)

Laureaci i finaliści konkursów

04.04.2017 02:00 · Drukuj
LAUREACI I FINALIŚCI  ETAPU  WOJEWÓDZKIEGO  KONKURSÓW  DLA GIMNAZJALISTÓW 
WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO  W  ROKU  SZKOLNYM  2016/2017:


Jan Borowski 3A - laureat konkursu WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
Jan Borowski 3A - Laureat konkursu FIZYCZNEGO

Jan Borowski 3A - Finalista konkursu MATEMATYCZNEGO
Jan Borowski 3A - Finalista konkursu CHEMICZNEGO
Adam Korniejczuk 2B - finalista konkursu HISTORYCZNEGO
Adam Korniejczuk 2B - finalista konkursu MATEMATYCZNEGO
Adam Korniejczuk 2B - Finalista konkursu FIZYCZNEGO
Wiktoria Pawlak 3A - finalistka konkursu WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
Łukasz Leszczyński 2A - Finalista konkursu GEOGRAFICZNEGO
Zofia Wardacka 3A - Finalistka konkursu POLONISTYCZNEGO
Filip Rusek 3A - Finalista konkursu JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Serdecznie gratulujemy.

Turystyczno-Krajoznawcza Impreza na Orientację po Szczecinie

01.04.2017 02:00 · Drukuj
TRInO - Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację - to imprezy z mapą, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. Trasy TRInO różnią się od typowych Imprez na Orientację tym, że punktami kontrolnymi są konkretne obiekty stałe (charakterystyczne czy nietypowe), do których zostały ułożone szczegółowe pytania. Potwierdzenie obecności przy punkcie odbywa się poprzez wpisanie odpowiedzi na zadane pytanie - wynikające z dokładnej obserwacji danego obiektu lub sąsiadującego z nim terenu.

W tym roku za sprawą nauczycieli z naszej szkoły powstała pierwsza trasa po Szczecinie, którą jako pierwsi w dniu 1 kwietnia przebyli nasi uczniowie. Na trasie znajdowały się najważniejsze szczecińskie zabytki: Zamek Książąt Pomorskich, Bazylika Archikatedralna świętego Jakuba i Brama Królewska. Nie zabrakło symboli związanych ze Szczecinem: Gryfa, statków cumujących przy Wałach Chrobrego i nowoczesnej Filharmonii słynnej na całym świecie ze swojej oryginalnej architektury.

Zachęcamy wszystkich do przebycia szczecińskiej trasy. Mapa i pytania są dostępne pod adresem:
trino.pttk.pl/images/trasy/z/1z17.pdf.
Warto również zapoznać się z trasami w innych miastach i miejscowościach na stronie: trino.pttk.pl/trasy.