Aktualności

Ferie pełne kolorów

04.02.2016 02:00 · Drukuj
W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska odbyły się warsztaty artystyczno – ornitologiczne dla chętnych uczniów (nie tylko z naszej szkoły). Przez trzy kolejne dni (03-04.02.2016 r.) dzieci poznawały tajniki malarstwa, eksperymentowały z kolorami, prowadziły obserwacje terenowe. Zajęcia prowadziła Pani Marta Wiśniewska (leśnik, pracownik Ośrodka, malarka z zamiłowania).

Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem oddali się pracy twórczej na dużych formatach. Nie zabrakło również wycieczek do lasu, gdzie udało się zaobserwować i naszkicować kilka pospolicie występujących zimą gatunków, m. in. kruka, dzięcioła dużego oraz przy karmniku sikorkę bogatkę, sikorkę modraszkę. Uczestnicy zainspirowani przyrodą namalowali ptasie portrety. W trackie warsztatów dzieci zapoznały się z twórczością Józefa Chełmońskiego, a także z malarstwem pejzażowym. Podczas spaceru po lesie utrwalone zostały na zdjęciach najpiękniejsze, leśne krajobrazy, które posłużyły młodym malarzom do stworzenia wyjątkowych prac na podobraziach.

Warsztaty zakończone były wernisażem, na który przybyli zaproszeni goście. Kierownik Ośrodka, Pani Małgorzata Rył, podziękowała uczestnikom warsztatów oraz wręczyła im pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Obrazy uczestników warsztatów można podziwiać na wystawie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej do 12.02.2016 r. Serdecznie zapraszamy na spacer do lasu, a przy okazji do obejrzenia tej wyjątkowej kolekcji obrazów.

Policzyliśmy zimujące ptaki

30.01.2016 02:00 · Drukuj
W sobotę 30.01.2016 r. uczniowie (głównie SK LOP i Koło Geograficzne) uczestniczyli w wycieczce na terenie  Nadleśnictwa Kliniska w ramach 12. Zimowego Ptakoliczenia, prowadzonego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Jest to coroczna akcja, która jest organizowana zawsze w ostatni weekend stycznia. W tym roku odnotowano rekordową liczbę 200 spacerów ornitologicznych w całej Polsce, w naszym województwie 10. Przewodnikami wycieczki byli: Marta Wiśniewska (leśnik), Jacek Drozda (lokalny fotograf przyrody) oraz opiekunowie szkolnych kół zainteresowań.

Ptakiem 2016 roku była uszatka, druga po puszczyku najliczniejsza sowa w Polsce. Niestety, nie udało się jej spotkać. Gatunki, które zaobserwowano, zapisano na  elektronicznej karcie obserwacji na stronie OTOP-u, a były to m.in.: sikora bogatka, sikora sosnówka, sikora uboga, sikora modraszka, sójka, dzięcioł duży, kos, pełzacz leśny, kowalik, grzywacz, wróbel, kruk, mysikrólik. Obserwacje utrudniały nam niesprzyjające warunki atmosferyczne - padał deszcz i wiał wiatr. Jednak nie ochłodziło to zapału młodych obserwatorów przyrody. Uczniowie podzielili się ze sobą wiedzą na temat różnych ptaków, szukali odpowiedzi na wcześniej wylosowane pytania i zagadki. Umiejętnie korzystali z mapy terenu Nadleśnictwa Kliniska, szukając właściwej trasy spaceru.

Dziękujemy uczniom i przewodnikom za zaangażowanie w akcję.

Bal karnawałowy klas 0-3

29.01.2016 03:00 · Drukuj
Tradycyjnie w ostatnim dniu przed feriami zimowymi, odbyła się na sali gimnastycznej naszej szkoły zabawa karnawałowa.

Dzieci pięknie poprzebierane za różne postacie z bajek i filmów oraz za policjantów, żołnierzy, detektywów itp. świetnie bawiły się pod kierunkiem swoich wychowawczyń oraz wodzireja- p. Tomka. Oprócz zabawy przy muzyce były konkursy oraz „kąpiel” w chmurze baniek mydlanych. Wodzireja opłaciła Rada Rodziców.

Apel podsumowujący pracę w I semestrze - GIM

29.01.2016 02:00 · Drukuj
W piątek 29.01.2016 r. na lekcjach wychowawczych odbył się uroczysty apel podsumowujący pracę w I semestrze.

Podczas spotkania Pani dyrektor wyróżniła kilku uczniów za wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz za 100% frekwencję. Ogromne brawa należały się zwycięzcom konkursów przedmiotowych (zakwalifikowanym do udziału w etapie wojewódzkim) i innych konkursów tematycznych. Pochwały zebrali również członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody oraz Samorządu Uczniowskiego, szkolni Mikołaje (uczniowie z klasy 2B) oraz młodzież zaangażowana w realizację zadania projektowego „Kącik ciszy”. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali słodkie upominki.
Wszystkim gratulujemy i życzymy udanych ferii!

Utworzenie „Kącika ciszy” w Gimnazjum

28.01.2016 02:00 · Drukuj
W ubiegłym roku szkolnym uczennice naszej szkoły (Weronika Uberman, Aleksandra Styś i Maja Panek z klasy 3A) realizowały obowiązkowy projekt edukacyjny z biologii na temat stanu środowiska najbliższej okolicy. Jednym z zadań było zmierzenie poziomu hałasu w naszej szkole. Przy współpracy z uczniami ówczesnej klasy piątej ze szkoły podstawowej (w ramach przyrody) zrodził się pomysł na utworzenie „Kącika ciszy”. W wakacje przygotowano projekt, regulamin korzystania z kącika i opracowano kosztorys zakupów. Udało się zakupić kolorowe pufy i dywanik. Własnoręcznie wykonano oznakowanie miejsca oraz regulamin. Na parapecie okna wyłożono ciekawe do poczytania czasopisma. Dziękujemy za pomoc tym wszystkim, dzięki którym powstało to wyjątkowe dla uczniów miejsce.

Konkurs recytatorski

27.01.2016 03:00 · Drukuj
"O Rupakach" - Wawiłow Danuta
Usiądź przy mnie, mamusiu.
Coś ci powiem do uszka...
Wiesz, kto do mnie przychodzi,
jak się kładę do łóżka?
Takie śliczne, puchate,
kolorowe jak ptaki...
Za nic w świecie nie zgadniesz!
To przychodzą RUPAKI!
(...)


Dzieci znają się nie tylko na „RUPAKACH”, ale również opowiadają o BOSEJ OSIE, która poszukiwała butów w paski,  panu Hilarym, któremu zginęły OKULARY. W mgnieniu oka przenoszą się na WYSPY BERGAMUTY, czy utożsamiają z siedzącym na kanapie LENIEM… A to wszystko dzięki dziecięcej poezji, która uwrażliwia je na piękno tego świata, ubogaca wnętrze i „rozpala” iskierki w oczach…

W środę 27.01.2016r, za sprawą konkursu recytatorskiego, mogliśmy przenieść się w różne ciekawe miejsca, być świadkami niewiarygodnych historii, opowiedzianych przez  artystów z klas I-III, którzy wygrywając eliminacje klasowe, zaprezentowali przepiękne wiersze „na szczeblu” szkolnym.Ich interpretacja zachwycała…

Spośród dwudziestu dwóch uczestników, jury wyłoniło trzech, którzy już niedługo, będą reprezentować naszą szkołę w Goleniowskim Domu Kultury. Gratulujemy Patrycji Stasiak z kl IIIa, Marcie Wieliczko z kl IIIa oraz Michałowi Woźniakowi z kl IIc.

Jednocześnie dziękujemy wszystkim wspaniałym artystom.

Lekcja na żywo z Antarktyki

27.01.2016 02:00 · Drukuj
Odwiedziliśmy Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego!

W środę 27.01.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w nietypowej lekcji przyrody prowadzonej na żywo z Antarktyki. Przypominamy, że Antarktyka to obszar obejmujący kontynent (Antarktydę – wokół Bieguna Południowego) wraz z otaczającymi go wodami (Oceanem Południowym oraz z wyspami). 

Polska Stacja Badawcza jest czynna przez cały rok (prowadzi się tam różnorodne badania, m.in. z zakresu oceanografii, geologii, meteorologii, sejsmologii, biologii i ekologii oraz wykonywane obserwacje monitoringowe: ekologiczne, glacjologiczne i meteorologiczne. Stacja znajduje się  na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Jest oddalona od Polski o ponad 14 tysięcy kilometrów. Dzięki platformie edukacyjnej EDUSCIENCE mogliśmy uczestniczyć w lekcji pt. „Stacja im. Henryka Arctowskiego – kawałek Polski w Antarktyce”.

Transmisja polarna dla uczniów została zrealizowana w ramach projektu EDUSCIENCE, którego pełna nazwa brzmi: „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.

Transmisję prowadzili pracownicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego, prowadzonej przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Lekcję prowadziła była dydaktyk EDUSCIENCE – Dagmara Bożek-Andryszczak, obecnie uczestniczka wyprawy do Antarktyki. Podczas lekcji uczniowie poznali warunki życia pracowników naukowych, specyfikę pracy w tak trudnych warunkach oraz obejrzeli kilka filmików z okolic stacji. Mogli zadawać pytania i słuchać  dyskusji uczniów z innych szkół (a było ich ponad 100).

Zespół EDUSCIENCE zapowiada serię transmisji z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego, z czego się bardzo cieszymy i już planujemy nasz udział w kolejnych lekcjach.

List od ProGDar Marathon Team

25.01.2016 02:00 · Drukuj
Na corocznym spotkaniu noworocznym organizowanym przez Burmistrza Gminy Goleniów, Stowarzyszenie ProGDar Marathon Team został wyróżniony Goleniowskim Mecenasem Edukacji 2015.

Dziękujemy wszystkim z którymi współpracowaliśmy przy realizacji projektów sportowo-edukacyjno-społecznych w 2015 roku. Dziękujemy za wsparcie i współtworzenie:

Maratonu Puszczy Goleniowskiej, Setnego Maratonu DG, Wiosennych Biegów Przełajowych, Konkursu Wiedzy Maratońskiej, "maratońskiego" Wolontariatu, Akademii Biegania oraz możliwość aktywnego uczestnictwa w Festynie Rodzinnym w Kliniskach Wielkich.

Wszystkie te działania i przedsięwzięcia były możliwe dzięki pomocy i wsparciu naszych przyjaciół - osób prywatnych, firm i instytucji.
Dziękujemy za życzliwość i zaufanie.
pozdrawiam
Dariusz Gapiński

Impreziy na Orientację

25.01.2016 02:00 · Drukuj
Pierwsze w tym roku Imprezy na Orientację  już za nami

Padający śnieg i bardzo niska temperatura nie odstraszyły 25 uczniów naszej szkoły, startujących w sobotę  23 stycznia w XXVII Rekreacyjnej Imprezie na Orientację "Zepsute Kompasy” na terenie Parku Leśnego „Arkonka”. Również  i  tym razem nasi uczniowie zdobyli miejsca na podium. Drugie miejsce przypadło Miłoszowi Sikorskiemu i Błażejowi Sowińskiemu (z klasy 5b), a trzecie Emilowi Połomskiemu i Pawłowi Bekerowi (z klasy 6a).

Dzień później (24 stycznia) 8 uczniów naszej szkoły zmierzyło się w IX Marszach na Orientację „MAZInO” będących I Rundą Pucharu Starego Remola. Również ta impreza odbyła się na terenie Parku Leśnego „Arkonka”. W kategorii do lat 13 miejsce drugie zdobyli Mikołaj Bałamącek i Maksymilian Szkoda (z klasy 6a), a trzecie Jakub Kupski i Krzysztof Rybak (z klasy 6b). W kategorii wiekowej uczniów gimnazjum dobrze poradzili sobie Piotr Zieliński i Mateusz Świątek, który na całej trasie zdobyli bardzo małą ilość punktów ujemnych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii i udziału w kolejnej Imprezie na Orientację już 20 lutego w Parku Kasprowicza.

Apel podsumowujący pracę w I semestrze - I-III

22.01.2016 03:00 · Drukuj
W piątek, 22 stycznia odbył się uroczysty apel podsumowujący pracę w I semestrze.

Podczas spotkania Pani dyrektor nagrodziła słodkościami uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, zostali wyróżnieni w szkolnych i poza-szkolnych konkursach oraz za 100% frekwencję.

Miłym podsumowaniem apelu był występ kółka teatralne prowadzonego przez p. Agnieszkę Gromek-Czajkowską.

Apel podsumowujący pracę w I semestrze - IV-VI

22.01.2016 02:00 · Drukuj
W piątek na lekcjach wychowawczych odbył się uroczysty apel podsumowujący pracę w I semestrze.
Wyróżniono uczniów za wysoką średnią (4,75 i powyżej) oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie (19 osób) oraz uczniów ze 100% frekwencją.

Na pochwałę zasługują uczniowie zaangażowani w Biegi na Orientację (ponad 60 osób), którzy po raz kolejny zdobyli Puchar Szczecina. Pochwały zebrali też wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, członkowie SK LOP (którzy zdobyli I miejsce w województwie zachodniopomorskim za działania w środowisku lokalnym) oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, aktywnie działający na rzecz klasy i szkoły.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali słodkie upominki i gromkie brawa od kolegów i koleżanek. Nagrodzonym gratulujemy sukcesów, natomiast wszystkim uczniom życzymy powodzenia w dalszej pracy i udanych ferii!

Konkurs „Łańcuch na choinkę”

19.01.2016 03:00 · Drukuj

Z ogromną przyjemnością informujemy, że najmłodsi uczniowie naszej szkoły,

znaleźli się wśród laureatów kolejnego konkursu.

Wiktoria Sawenko (grupa przedszkolna),

Maksymilian Abramczuk (kl Ia),

Martyna Klimkow (kl Ic)

Zostali wyróżnieni w konkursie

NA NAJPIĘKNIEJSZY ŁAŃCUCH CHOINKOWY,

organizowanym przez SP4 w Goleniowie.

Gratulujemy.

Konkurs plastyczno-techniczny

19.01.2016 02:00 · Drukuj
W okresie przedświątecznym uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w I Międzyszkolnym Konkursie Recyklingowym ph. ,,Świąteczna ozdoba recyklingowa” w ZSP w Mostach.

Uczniowie wykonali liczne ozdoby świąteczne z tkaniny, tworzyw sztucznych, drewna, papieru, guzików i koralików. 14 stycznia na uroczystym apelu w szkole w Mostach wręczono nagrody laureatom. Z przyjemnością informujemy, że z naszej szkoły uczennica z klasy 4a- Kornelia Mićko zajęła II miejsce, a Agata Strzała z klasy 5a otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy.