Aktualności

Szkolny Pulitzer dla "Nowinek z 16"

27.11.2014 02:00 · Drukuj

NAGRODA SZKOLNEGO PULITZERA DLA "NOWINEK Z 16" (klasa IV b)

W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

W XIV EDYCJI KONKURSU ORGANIZOWANEGO
PRZEZ „KURIER SZCZECIŃSKI”

 

Nadszedł ten wymarzony dzień dla redakcji "Nowinek z 16"! Mamy "Szkolnego Pulitzera"- nagrodę główną w kategorii szkół podstawowych dla najlepszych gazetek szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Jury przewodniczył red. naczelny „Kuriera Szczecińskiego” Tomasz Kowalczyk, a wspierali go Bogdan Twardochleb oraz Marek Osajda.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu... to wtedy zrodził się pomysł stworzenia gazetki klasowej przez uczniów ówczesnej klasy II b, dziś poważnych redaktorów z klasy IV b. Emocje związane z powstawaniem tego czasopisma były ogromne. Najpierw oczywiście chwytliwy tytuł, ustalenie stałych rubryk, składu redakcji. Włączyliśmy w to wszystko również rodziców. Tak się wszystkim zabawa w dziennikarstwo spodobała, że pomysły rodziły się jeden za drugim. Potem zaczęła się praca, żmudna praca dziennikarza, pilnowanie terminów, składanie gazetki. Powstawały artykuły, wywiady, czasami poprawiane przez naczelną!

I trochę los sprawił, że nasza gazetka w zeszłym roku zawitała przed oblicze szanownego jury i została nominowana do nagrody głównej "Szkolnego Pulitzera". Trochę onieśmieleni, nikogo nie znający zawitaliśmy do Filharmonii Szczecińskiej na XIII Finał Szkolnego Pulitzera. Był to ogromny sukces...To wtedy zakiełkowała w nas nieskromna myśl - "A może powalczyć o Pulitzera?" Dopracowywaliśmy szatę graficzną, układ zdjęć, staranniej dobieraliśmy tematy, podpatrywaliśmy najlepszych z najlepszych. Nasze artykuły pojawiały się w Kurierze Szczecińskim, uczestniczyliśmy w różnych wyjazdach, warsztatach przyrodniczo-fotograficznych, a nawet sami byliśmy organizatorami warsztatów dziennikarskich z okazji Maratonu Puszczy Goleniowskiej oraz Wielkiego Grzybobrania. jednym słowem rozwijaliśmy się dziennikarsko...

Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy z siebie dumni, a z nami cała szkoła. Czujemy to! Dostaliśmy "wiatr w żagle", nie chcemy osiąść na laurach, ale dalej trzymać poziom. Dorastamy, a nami dojrzewają "Nowinki z 16".

Cieszymy się nie tylko z nagród (otrzymaliśmy aparat fotograficzny, dyktafon, książki, notesy oraz pendrive), ale również z tego, że mieliśmy możliwość zwiedzenia Książnicy Pomorskiej, jednej z 7 najważniejszych bibliotek w kraju oraz zobaczenia miejsc niedostępnych dla zwykłych odwiedzających.

Ogłoszenie wyników poprzedziła konferencja prasowa z dyrektorem Książnicy Pomorskiej - panem Lucjanem Bąbolewskim. Jeśli chcecie dowiedzieć się szczegółów tej wyjątkowej konferencji oraz poznać pytania jakie padły z ust naszych dziennikarek - Eweliny Makowskiej, Zuzanny Mamczak oraz Oli Głowackiej, wywołując poruszenie na sali to zachęcamy do czytania naszych "Nowinek z 16" .

Przed finałem odbyło się jeszcze spotkanie z Sylwiuszem Mołodeckim, który przekazał każdej redakcji sto sadzonek krokusów i zapoznał nas z akcją "Sadzimy krokusy".

Podczas XIV Finału Szkolnego Pulitzera usłyszeliśmy słowa - "Jesteście z Klinisk, Wielkich Klinisk!" to było bezcenne. Tabliczka "Szkolny Pulitzer" niedługo zawiśnie
w naszej szkole, a my mamy nadzieję, że "Nowinki z 16" na długo zagoszczą w Waszych sercach.

redakcja "Nowinek z 16"

 

Puchar Świata Zakopane

26.11.2014 02:00 · Drukuj
Puchar Świata Zakopane
16-19.01.2015 r.


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Pucharze Świata w skokach narciarskich.
Zawody odbędą się  17 i 18 stycznia 2015 r.

Wyjazd z Klinisk Wlk. 16.01.2015r., powrót w nocy z 18/19.01.2015r.

Całkowity koszt (autokar, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu) wynosi 380 zł.
Zaliczkę w wysokości 130 zł. należy wpłacić do dnia 27.11.2014 r. w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do udziału w zawodach
Organizatorzy

Dzień Pluszowego Misia

25.11.2014 02:00 · Drukuj
25.11.2014r grupy przedszkolne spotkały się na MISIOWYM ZGROMADZENIU, aby w szczególny sposób uczcić DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Niemal wszystkie dzieci „zaprosiły” swoje ulubione maskotki do wspólnej zabawy…

Spotkanie obfitowało w misiowe tańce i korowody.  Nie zabrakło misiowego teatrzyku i zagadek z misiem w roli głównej. Były misiowe przytulańce i niedźwiedzie uściski. Dzieci wspólnie stworzyły sylwety swoich przyjaciół, a podczas śniadania posmakowały „tego co misie lubią najbardziej…”

Paczka dla Zwierzaczka

22.11.2014 02:00 · Drukuj
Akcja Paczka dla Zwierzaczka!

Trwa akcja zbiórki ciepłych koców, karmy i akcesoriów dla biednych i bezdomnych psów i kotów.

Zebraliśmy już ponad 20 kg karmy!SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!!!
Wciąż czekamy na miłośników zwierząt i ich pomoc!


Zbiórka trwa do 5.grudnia (piątek),sala 22G lub 27.
SK Wolontariusza

Szkolna lekcja prawa

21.11.2014 02:00 · Drukuj
21 listopada 2014 r. w klasach I Gimnazjum odbyło się spotkanie z kuratorem sądowym – panem Mariuszem Piotrowiczem w ramach projektu Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty pt. „Szkolna lekcja prawa” realizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem "Centrum Animacji Młodzieży". Projekt polega na przeprowadzeniu w wybranych szkołach gimnazjalnych i szkołach podstawowych na terenie Powiatu Goleniowskiego  lekcji wychowawczej, której tematem będzie postępowanie sądowe w przypadku osób niepełnoletnich popadających w konflikt z prawem. Szczególna uwagę zwraca się na konsekwencje agresywnych zachowań wobec innych osób, niszczenia mienia szkolnego, a także na odpowiedzialność za niezgodne z prawem wykorzystywanie internetu (np. publikacja wizerunku, nagrywanie bez zgody, szkalowanie, stalking, cyber-przemoc, itp.). Na bazie swojego doświadczenia zawodowego pan kurator przybliżył uczniom wszystkie zawiłości prawne ujęte w projekcie.

Planowane jest także wkrótce spotkanie z klasami II i III Gimnazjum. Zadanie "Szkolna Lekcja Prawa" jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Zachodniopomorskiego - Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Dyskoteka andrzejkowa

21.11.2014 02:00 · Drukuj
W dniu 21 listopada 2014 roku w gimnazjum odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Wróżby i zabawy związane z tą staropolską tradycją zorganizowali dla swoich starszych kolegów wolontariusze z klasy z 6 a i b. Dyskoteka obfitowała w gorące rytmy oraz różnego rodzaju konkursy taneczne. Szkoda tylko, że młodzież gimnazjum nie dopisała z frekwencją.

Dziękujemy za pomoc opiekuńczą nauczycielom: Pani Alinie Koladzie, Panu Pawłowi Nowackiemu, a Panu Grzegorzowi Malinowskiemu za zapewnienie nagłośnienia i oświetlenia sali tanecznej.

Zbiórka fantów na WOŚP

20.11.2014 02:00 · Drukuj

Rozpoczynamy ZBIÓRKĘ FANTÓW na KIERMASZ

WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Rzeczy powinny być w dobrym stanie (czyste lub nowe), ceramika, zabawki, gry i inne fajne, ciekawe, przydatne. Osoby odpowiedzialne pani Alina Kolada i pani Monika Wilk Hrynkiewicz. Fanty zbieramy w świetlicy.

Serdecznie zapraszamy

Konkurs plastyczny „Prawa dziecka w moich oczach”

20.11.2014 02:00 · Drukuj

Z okazji 25 rocznicy przyjęcia Międzynarodowej Konwencji Praw Dziecka oraz obchodzonego 20 listopada po raz pierwszy Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny. Wykonywanie prac (dowolną techniką ) poprzedziło przeprowadzenie pogadanek nt. praw dziecka w klasach I-V szkoły podstawowej. W konkursie przyznano 5 nagród:

I miejsce – Oliwia Maj kl. I c

II miejsce – Julia Balcerzak i Tomek Balcerzak kl. III b

III miejsce – Aleksandra Świątek kl. I c i Julia Kupska kl. I a

Nagrodzone i wybrane najciekawsze prace zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach.

Nagrody ufundowane przez organizatorki oraz Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Grodnica” zostaną wręczone na szkolnym apelu.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie dziękujemy,

pedagog Agnieszka Małkiewicz i logopeda Monika Nowak

Stowarzyszenie “Centrum Animacji Młodzieży” z Goleniowa działa w naszej szkole

19.11.2014 02:00 · Drukuj
Stowarzyszenie “Centrum Animacji Młodzieży” w Goleniowie zwróciło się do naszej szkoły z propozycją nawiązania współpracy w zakresie podejmowania działań animacyjno profilaktycznych, skierowanych do uczniów szkół z terenu Gminy Goleniów.

Stowarzyszenie dysponuje odpowiednią wiedzą, umiejętnościami, środkami finansowymi, sprzętem multimedialnym i dostępem do informacji z zakresu krajowych i międzynarodowych programów oraz grantów adresowanych do młodzieży i osób pracujących z młodzieżą.

Zaproponowaliśmy udział dziennikarzy z różnych mediów w zajęciach Koła Dziennikarskiego, które odbywają się regularnie we wtorki.
Pierwszym zaproszonym gościem był Pan Paweł Palica (redaktor Gazety Goleniowskiej i Radia Szczecin), który przeprowadził pierwsze z dwóch zaplanowanych warsztatów dziennikarskich –  18.11.2014 r. i 25.11.2014 r.
Serdecznie dziękujemy Prezesowi Centrum Animacji Młodzieży – Panu Bartoszowi Izbińskiemu za pomoc w organizacji ciekawych zajęć dziennikarskich.

Przykłady już zrealizowanych projektów młodzieżowych i aktualnie podejmowane
działania znajdują się na stronie www.centrummlodziezy.org.pl.

Gimnazjaliści w więzieniu

19.11.2014 02:00 · Drukuj
W dniu 19.11.14 uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu mającym na celu działania prewencyjne oraz zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem placówki penitencjarnej w Goleniowie. Gimnazjaliści zobaczyli w jakich warunkach przebywają osadzeni oraz jak wygląda ramowy plan funkcjonowania jednostki. Uczestniczyli w pokazie umiejętności psa, który wyszukuje narkotyków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle, które symulują stan po spożyciu alkoholu. Pomoce te w zakładzie karnym wykorzystywane są w terapii uzależnień, w których uczestniczą skazani. Mieliśmy także okazję zobaczyć salę sportową, świetlicę, salę widzeń i więzienną bibliotekę, która wyposażona jest w ponad trzy i pół tysiąca książek. Pobyt w Zakładzie karnym był dla młodzieży ciekawą i pouczajacą lekcją wychowawczą. Dał wiele do myślenia na temat własnego postępowania nie tylko w szkole i domu, a przede wszystkim zachowania w życiu publicznym. Dziekujemy bardzo Pani Dyrektor za umożliwienie nam wyjazdu na to spotkanie.

(Z uwagi na szczególną specyfikę pracy jednostki relacja fotograficzna będzie umieszczona w późniejszym terminie)

Warsztaty profilaktyczne

18.11.2014 02:00 · Drukuj
Dnia 18 listopada w naszej szkole odbyło się 12 warsztatów profilaktycznych:

Dla klas: III a i III b - pod nazwą „Jak poskromić wewnętrznego złośnika”. Dzieci uczyły się rozpoznawać uczucia i radzić sobie z negatywnymi  emocjami tak, by nie krzywdzić innych i nie szkodzić sobie.
Dla klas: IV a, IV b, V a, V b, VI a, VI b -  pod nazwą „Na tropie niewidocznych śladów”. Celem warsztatu była profilaktyka przemocy fizycznej, psychicznej i cyberprzemocy.
Dla klas: I A, I B, II A, II B gimnazjum - pod nazwą „Biorąc – tracisz”. Celem zajęć była profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Tego dnia, po południu, odbyło się również seminarium dla rodziców i nauczycieli nt. „Rozmawianie zamiast mówienia, czyli o motywacji oraz skutecznej komunikacji”. Szkolenie dotyczyło specyfiki procesu komunikacji wraz z najczęściej pojawiającymi się trudnościami  w relacji rodzic – dziecko.  Został także poruszony problem efektywnego motywowania do pracy i nauki, radzenia sobie z krytyką oraz rozwiązywania konfliktów w kontekście relacji rodziców z dziećmi. Rodzice dowiedzieli się także jak skutecznie chwalić dzieci, w jaki sposób stosować kary i nagrody oraz jak wyznaczać dziecku granice.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez specjalistów ze Studia Diagnozy i Profilaktyki z Krakowa, a sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Filmiki promujące szkołę

15.11.2014 02:00 · Drukuj
ROZPOCZYNAMY KONKURS NA FILMIKI PROMUJĄCE SZKOŁĘ

Zapraszamy wszystkich naszych uczniów do wzięcia udziału w tym konkursie. Pochwalcie się swoją kreatywnością, pobawcie się w reżysera krótkiego spotu pokazującego szkołę w pozytywnym świetle. Co Wam się tutaj podoba, dlaczego polecacie właśnie tą placówkę? Możecie je tworzyć wspólnie z przyjaciółmi świetnie się przy tym bawiąc.


Szczegóły w zakładce „Konkursy”

Bieg na orientację w Parku Kasprowicza w Szczecinie

15.11.2014 02:00 · Drukuj
W sobotę 15 listopada 2014 r. uczniowie z naszej szkoły (SP i GM) uczestniczyli w imprezie na orientację w ramach PUCHARU SZCZECINA 2014 pod hasłem „RUSZ SIĘ W TEREN Z WIKINGIEM”.  Puchar Szczecina organizowany jest przez Międzyszkolny Klub Sportowy „Wiking” w Szczecinie. Współorganizatorem jest Centrum Edukacji i Turystyki „Wiking”. W rywalizacji wzięło udział 117 osób zorganizowanych w 63 drużyny. Do rywalizacji wliczały się szkoły, kluby, teamy, drużyny harcerskie.

Impreza „Jesień” Cztery Pory Roku odbywała się na terenie Parku Kasprowicza w Szczecinie.
Uczniowie z naszej szkoły spisali się bardzo dobrze. Wykazali się szeroką wiedzą w zakresie czytania mapy  i dobrą orientacją w terenie.  Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie: Mikołaj Bałamącek i Maksymilian Szkoda z klasy 5a, którzy powtórzyli sukces z poprzedniej, letniej edycji, zdobywając II miejsce w klasyfikacji końcowej (III miejsce przypadło wówczas w udziale Eliaszowi Aksamitowi i Mateuszowi Tyszkiewiczowi z klasy 4a). Na podium znaleźli się również uczniowie: Kacper Raczyński i Piotr Zieliński z klasy 6a – zdobywając III miejsce.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy drużynowych wyników.