Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
Godło

XXIV Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Organizm a środowisko”

XXIV Powiatowy Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Organizm a środowisko” odbył się 5 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Prof. Wiesława Grochowskiego w Kliniskach Wielkich.  Współorganizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Kliniska z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

 

Konkurs otrzymał Honorowy Patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Gminy Goleniów. Ponadto konkurs został wpisany do „Wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ustalony przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025” (za miejsca I-III).

 

Swoją obecnością zaszczycili nas goście: zastępca Burmistrza Gminy Goleniów – Pani Magdalena Bauer - Styborska, Podinspektor w Biurze Ochrony Środowiska, członek komisji konkursowej z Gminy Goleniów - Pani Ewa Słaby, Członek Oddziału Szczecińskiego  Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, wiceprezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Szczecnie  – Pani Małgorzata Majewska oraz Pani Magdalena Kysiak - Podleśniczy leśnictwa Załom, członek komisji konkursowej. Przewodniczącą komisji w bieżącym roku szkolnym była Pani Jolanta Hejnicka, nauczycielka miejscowej szkoły.

 

Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej m.in. uczniowie mieli rozpoznać zależności między organizmami, podać korzyści i straty, wskazać na mapie wybrane parki narodowe oraz podać ich logo, podać rodzaje paliw kopalnych, rozpoznać organizmy autotroficzne i heterotroficzne, jadalne, trujące lub użytkowe, czy podać przyczyny i skutki negatywnej działalności człowieka na ekosystemy. W części praktycznej uczniowie wykonywali tematyczne teczki zielnikowe, wskazywali znaczenie roślin wskaźnikowych na przykładzie porostów oraz wykonywali okazy dżdżownicy ziemnej, podając ich ogromne znaczenie w przyrodzie.

 

W części warsztatowej dla uczniów odbyły się pokazy pod tytułem „Paradoks w fizyce”, co wywołało ogromne wrażenie na uczestnikach konkursu (np. uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Czy można powiesić butelkę z wodą na jednej zapałce? Okazuje się, że można, co zaprezentował nauczyciel fizyki macierzystej szkoły – Pan Dariusz Poleszczuk).

 

W wystąpieniu dla nauczycieli Pani prelegentka Małgorzata Majewska przybliżyła tematykę związaną z szeroko rozumianą edukacją zdrowotną. Zaprezentowała przykłady programów profilaktycznych, projektów, konkursów i innych form działalności wychowawczo- profilaktycznej. Nawiązała do organizowanego od lat Dnia Mózgu i związanego z tym dniem konkursu biologicznego, a także do organizowanej w obrębie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody im. Kopernika  Olimpiady Biologicznej dla młodzieży w liceach ogólnokształcących na terenie całego kraju (to jedno z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce, zajmujące się popularyzacją osiągnięć przyrodniczych). Ponadto podała dostępną literaturę na ten temat. 

 

Część artystyczna obejmowała występ wokalny – piosenka o wiośnie, recytację wiersza o lesie oraz widowiskową grę na piłkach.  Podziękowania dla opiekunów naszych artystów.

 

Do konkursu zgłosiło się 16 szkół, natomiast udział wzięło 15 (nieobecność jednego z uczestników konkursu). Szkoły biorące udział w konkursie: Szkoła Podstawowa w Długołęce, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Goleniowie, Szkoła Podstawowa nr 5 w Goleniowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Goleniowie, Szkoła Podstawowa w Krępsku, Szkoła Podstawowa w Osinie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowogardzie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowogardzie, Szkoła Podstawowa w Maszewie, Szkoła Podstawowa w Rożnowie Nowogardzkim, Prywatna Szkoła Językowa w Goleniowie, Szkoła Podstawowa w Żabowie, Szkoła Podstawowa w Błotnie, Szkoła Podstawowa w Dębicach i Szkoła Podstawowa w Kliniskach Wielkich.

 

Laureaci konkursu:

 

I miejsceAlicja Sierzchała ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie – opiekun: Pani Agnieszka Grygowska

II miejsceMagdalena Paś ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowogardzie – opiekun: Pani Grażyna Jackowska

III miejsceKatarzyna Hałas ze Szkoły Podstawowej w Krępsku – opiekun: Pani Dorota Kamińska-Jarzębska

 

Gratulujemy sukcesów!

 

Pani Dyrektor Karolina Balcerzak podziękowała wszystkim za pomoc i wsparcie podczas organizacji konkursu, a w szczególności: Ośrodkowi Edukacji Przyrodniczo – Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska i Nadleśnictwu Kliniska; Kuratorium Oświaty ze Szczecina, Urzędowi Gminy i Miasta Goleniów, Starostwu Powiatowemu w Goleniowie, Piekarni i Cukierni „ASPROD S.A.” ze Szczecina, Lidze Ochrony Przyrody w Szczecinie oraz Oddziałowi Szczecińskiemu Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.

 

Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwali wszyscy pracownicy i obsługa szkoły, za co organizatorzy przekazują szczególne PODZIĘKOWANIA.

 

W Księdze Pamiątkowej znalazły się słowa: „Do zobaczenia za rok”.

Data dodania: 2024-06-05 20:46:46
Data edycji: 2024-10-22 21:13:06
Ilość wyświetleń: 276

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej