02.04.20 r. Temat: Początki opozycji demokratycznej w Polsce.

Przeczytaj ze zrozumieniem temat 1 z podręcznika pt. „Początki opozycji demokratycznej w Polsce”, str. 202-206. Sprawdź czy potrafisz odpowiedzieć na pytania pod tekstem (ćw. 1-3/206), jeśli nie,  musisz wrócić do ponownego czytania tematu.

Zwróć szczególną uwagę na wydarzenia z czerwca 1976 r., powstanie i działania opozycji oraz na rolę Kościoła i papieża Jana Pawła II w przemianach społecznych i politycznych.

Zapamiętaj daty: strajków (25.06.1976 r.), powstania KOR (IX 1976 r.) i wyboru Karola Wojtyły na papieża (16.10.1978 r.).

Zapisz do zeszytu krótką notatkę (możesz skorzystać z mojej , którą zamieszczam poniżej) i postaraj się ją zapamiętać.

Temat: Początki opozycji demokratycznej w Polsce.

1. 06.1976 r. – podwyżka cen. Strajki i demonstracje gł. w Radomiu, Ursusie i Płocku tłumi milicja i ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) ale bez użycia broni palnej. Władze odwołały podwyżki ale były represje wobec uczestników zajść, np. ścieżki zdrowia.
  2. Aby uniknąć zamieszek władze wprowadzały tzw. ciche podwyżki. Od 1976 r. karki na cukier.
  3. Rozwój opozycji antykomunistycznej:
  • 1976 r. – Komitet Obrony Robotników (KOR) – pomoc materialna i prawna dla represjonowanych (Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz), działali jawnie, wydawali pismo „Robotnik”.
  • 1977 r. –SB zabiło współpracownika KOR – studenta – Stanisława Pyjasa – demonstracje, protesty, głodówki – władze zaprzestały prześladowań i ogłosiły amnestię dla prześladowanych robotników.
  • KOR przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej „KOR” (Zbigniew i Zofia Romaszewscy).
  • 1977 r. – Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (Andrzej Czuma , Leszek Moczulski).
  • 1978 r. - Wolne Związki Zawodowe, np. w Katowicach, na Wybrzeżu (A. Gwiazda, A. Walentynowicz).
  • 1979 r. – Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) – pierwsza antykomunistyczna partia polityczna w bloku wsch.( Leszek Moczulski),
  • Ruch Młodej Polski (Aleksander Hall).
  1. Polepszenie relacji między państwem a Kościołem.
  2. 10.1978 r. – papieżem został Karol Wojtyła (Jan Paweł II)i w 1979 r. odbył pielgrzymkę do Polski ( 6 mln Polaków poczuło swoją siłę).
Data dodania: 2020-03-31 15:47:10