03.04.2020 r. Charakterystyka Jacka Soplicy II.

Temat: Charakterystyka Jacka Soplicy- II.

Bardziej niźli z miłości, może z głupiej pychy

Zabiłem; więc pokora, wszedłem między mnichy,

Ja, niegdyś dumny z rodu, ja, com był junakiem,

Spuściłem głowę, kwestarz, zwałem się Robakiem,

że jako robak w prochu…

Jacek Soplica po zabiciu Stolnika Horeszki zdał sobie sprawę ze swojego błędu.

Zdecydował  całkowicie odmienić swoje  życie. Przyjął  postawę pokory i chęci zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

Stał się emisariuszem /tajny wysłannik polityczny/

• Odszukaj w spowiedzi Jacka Soplicy cytaty, które informują o działalności Księdza Robaka i zapisz je do zeszytu:

ZAPAMIĘTAJ III

• Poeta ukazał w postaci Jacka Soplicy najpierw ujemne cechy szlachty (pycha, duma, samowola), a następnie przemianę narodowego charakteru, potrzebę zmiany, ofiarne poświęcenie się dla odzyskania utraconej ojczyzny.
  • Przykład Księdza Robaka, który odpokutował nad miarę, służąc ojczyźnie, który potrafił się zmienić, przywodzi myśl o możliwości zmiany całego społeczeństwa, które wolność może odzyskać tylko drogą przemian i ciężkiej służby dla narodu, „męczeństwa bez chwały”.
  • Przemiana Jacka Soplicy jest wyrazem wiary i otuchy poety, nadzieją dla zmian, jakie muszą być dokonane, aby Polacy odzyskali niepodległość.
  • W historii księdza Robaka pojawiają się wydarzenia, które nie mogły być udziałem jednego człowieka (niemożliwość przebywania w tym samym czasie w różnych miejscach), jest to jakby „kumulacja losu polskiego”.
  • Jacek Soplica to bohater dynamiczny.

PRACA DO WYKONANIA : Stwórz komiks, który będzie ukazywał fragment dziejów Jacka Soplicy /poniedziałek-wtorek/ i prześlij mi zdjęcia. Możesz również wykonać pracę, wykorzystując programy do tworzenia komiksów.

Data dodania: 2020-04-02 21:55:53