Temat- Piszemy listy elektroniczne- ciąg dalszy.
Dzień dobry.
Mam nadzieję, że wiecie już prawie wszystko o tym, jak napisać list elektroniczny i taki właśnie list napiszecie.
Waszym zadaniem dzisiaj będzie napisanie listu elektronicznego i przesłanie go pod adres gmail
malgorzataurbanska13@gmail.com lub
Tematem listu niech będą Wasze plany na czas po, bo taki na pewno nadejdzie:)!
Oczywiście jest to zadanie na ocenę. Pamiętajcie o wszystkich elementach listu, niektórzy z Was, przesyłając mi prace nie wpisują tematów, nie podpisują się…mam kilka listów, które są bezimienne…
I jeszcze raz proszę zakładajcie konta gmail. Ułatwi to pracę Wszystkim, przekonacie się!
Przed napisaniem listu przypomnijcie sobie wiadomości na temat listu elektronicznego. Patrz niżej!
Z dzisiejszych i jutrzejszych zajęć dowiesz się:
W dzisiejszych czasach zarówno w kontaktach prywatnych, jak i oficjalnych – znacznie częściej niż tradycyjnymi listami posługujemy się e-mailami, czyli listami elektronicznymi.
W porozumiewaniu się za pomocą poczty elektronicznej obowiązują pewne zasady, choć nie tak precyzyjne jak w przypadku listów tradycyjnych, gdyż korespondencja mailowa stanowi nowy, ciągle jeszcze kształtujący się gatunek wypowiedzi.
Jak napisać e-mail?
Podobnie jak list tradycyjny e-mail może mieć charakter prywatny lub oficjalny- a od tego zależy styl, w jakim będzie napisany.
Jak zbudowany jest adres e-mailowy
Adres e-mailowy ma postać: osoba@domena, przy czym osoba jest częścią prywatną użytkownika, domena identyfikuje serwer, kieruje internautów na żądaną stronę.
Budowa listu elektronicznego
Temat
Wysyłając list elektroniczny musimy wypełnić pole Temat. Umieszczona w tym polu fraza musi odnosić się do treści listu. Puste pole jest często przyczyną uznania danego listu przez filtry za spam.
Nagłówek
List elektroniczny, cały czas pozostaje listem. Dlatego stosujemy w nim sformułowania analogiczne /podobne/ do korespondencji tradycyjnej. Jeśli piszemy do osoby, którą nie mamy pewności jak tytułować, to po raz pierwszy najlepiej list zacząć od Szanowna Pani, Szanowny Panie lub w liczbie mnogiej Szanowni Państwo. Inaczej jest, gdy osobę znamy już od dłuższego czasu i wymieniliśmy z nią wiele listów, a okoliczności umożliwiają nam zwracanie się po imieniu. Stosujemy wówczas zwrot Pani, Panie i imię naszych adresatów. Stosowniej na początku zwracać się Pani Anno, a nie Pani Aniu, lepiej pisać Wojciechu, a nie Wojtku. Do bliższych i znajomych możemy pisać np. Dzień Dobry Wojtku, Dzień Dobry Jolu lub po prostu Cześć Zbyszku. Imiona piszemy w wołaczu. Forma z mianownikiem typu Cześć Zbyszek, Cześć Krysia nie jest właściwa.
Unikamy pisania na początku listu słowa Witam. W języku polskim ten zwrot niesie przesłanie nadrzędności witającego wobec witanego. Jedynie w języku mówionym, gdy jako gospodarz witamy gościa lub jako przełożony podwładnego, jest to forma dopuszczalna.
Treść listu
Zakończenie listu
Kończąc list, pamiętajmy o zgodności nagłówka powitalnego z zakończeniem. Jeśli piszemy w nagłówku do osoby nam nieznanej, na przykład Szanowna Pani Dyrektor, to nie wstawiajmy Z serdecznymi pozdrowieniami, lecz bardziej oficjalne
i adekwatne: Pozostaję z wyrazami szacunku. Zwrot z pozdrowieniami zastosujemy w sytuacji, gdy daną osobę już znamy bliżej i jest to któryś z kolei list. Jeśli chodzi o najbliższych, to możemy dowolnie używać sformułowań typu: pa, całuję, cześć itp. W bardziej oficjalnych listach elektronicznych również podpisujemy się pełnym imieniem i nazwiskiem.
Rezygnacja z formuły powitalnej i pożegnalnej jest zwykle przejawem braku kultury. Możemy je pominąć jedynie wtedy, gdy w krótkim czasie następuje wymiana wielu wiadomości.
Stopka informacyjna
Po formalnym zakończeniu listu umieszcza się również opcjonalnie inne dane, np. pełny adres, przeznaczenie wiadomości.
III. Co to jest netykieta
Zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w Internecie.
net (z angielskiego sieć) i etykieta- zbiór norm zachowania, zwyczajów i form towarzyskich
Obejrzyj krótki film na temat netykiety
https://www.youtube.com/watch?v=cXqQJ84ofN8
Praca do wykonania: Sporządź notatkę z dzisiejszych zajęć i zapisz ją w zeszycie.
Spokojnego dnia
Małgorzata Urbańska
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11