07.04.20 r. Temat: Powstanie „Solidarności.

Przeczytaj ze zrozumieniem temat 2 z podręcznika pt. „Powstanie „Solidarności”, str. 207-211. Sprawdź czy potrafisz odpowiedzieć na pytania pod tekstem (ćw. 1-3/211), jeśli nie,  musisz wrócić do ponownego czytania tematu.

Zwróć szczególną uwagę na przyczyny i skutki strajków sierpniowych z 1980 r., powstanie ruchu społecznego „Solidarność” oraz na postaci: Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Wojciecha Jaruzelskiego.

Zapamiętaj daty: porozumień sierpniowych (31.08.1980 r.), zamachu na papieża (13.05.1981 r.).

Dla podsumowania tematu obejrzyj film: https://www.youtube.com/watch?v=PxlqFgmFoqI

Zapisz do zeszytu krótką notatkę (możesz skorzystać z mojej , którą zamieszczam poniżej) i postaraj się ją zapamiętać.

Temat: Powstanie „Solidarności”.

1. Kryzys gosp. spowodował strajki w Szczecinie i Trójmieście w sierpniu 1980 r.

Bezpośrednią przyczyną strajku w Stoczni Gdańskiej było zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz – działaczki Wolnych Związków Zawodowych. Na czele strajku okupacyjnego 14 sierpnia stanął Lech Wałęsa.16 sierpnia strajk przekształcił się w strajk solidarnościowy, utworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) i ogłoszono 21 postulatów (m.in. ekonomiczne, niezależne związki zawodowe, wolność słowa, amnestia dla więźniów politycznych). Do strajku przyłączyły się zakłady z całej Polski.

31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku Lech Wałęsa podpisał z władzą porozumienia sierpniowe – władze zobowiązały się spełnić 21 postulatów.

1. Edward Gierek stracił stanowisko, a jego miejsce zajął Stanisław Kania.
  2. IX 1980 r. powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” z przewodniczącym Lechem Wałęsą - pierwsza masowa, legalna organizacja niekomunistyczna  – 10 mln członków. Działała 15 miesięcy  - to tzw. okres karnawału „Solidarności” – okres wolności. Organem prasowym był „Tygodnik Solidarność”. W Gdańsku wzniesiono Pomnik Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970 r.,  a w Poznaniu Pomnik Ofiar Czerwca 1956 r.
  3. Kryzys w PZPR – część domaga się demokratyzacji życia.
  4. Leonid Breżniew nakłaniał polskich komunistów, aby samodzielnie rozprawili się z „Solidarnością”. Zaczęto utrudniać działania „Solidarności”.
  5. W lutym 1981 r. nowym premierem został minister obrony narodowej Wojciech Jaruzelski.
  6. Kryzys bydgoski – pobicie działaczy ”Solidarności” a reakcją był 4 godzinny strajk ostrzegawczy w całej Polsce. Planowano strajk powszechny. Wałęsa zawarł porozumienie z władzami i bez konsultacji odwołał planowany na 31 marca 1981 r. strajk powszechny.  Komuniści przygotowywali się do zbrojnego zakończenia” karnawału Solidarności”.
  7. 13 maja 1981 r. – zamach na papieża Jana Pawła II (prawdopodobnie na zlecenie władz sowieckich).
Data dodania: 2020-04-06 13:04:09
Data edycji: 2020-04-06 13:26:40