08.05.20 Lekcja 131 Poznajemy głównych bohaterów komiksu. Cz.1.

Cele lekcji:

• przedstawisz głównych bohaterów komiksu;
  • podasz charakterystyczne cechy Kajka i Kokosza;
  • wyrazisz swoje zdanie na temat bohaterów.

Matriały dydaktyczne:

• tekst lektury;
  • karta pracy;
  • komputer lub telefon z dostępem do Internetu.

Przebieg lekcji:

1. Czy wiesz, że pierwotnie na oryginalnych planszach narysowanych przez Janusza Christę tytuł komiksu brzmiał Sztuka latania?

Przed wydaniem albumowym komiks ukazał się w czasopiśmie Świat Młodych w roku 1975. Był to pierwszy komiks tego autora o Kajku i Kokoszu, który ukazał się nakładem tej gazety. Z początku w formie gazetowej wydawany bez tytułu Szkoła latania, lecz jako Kajko i Kokosz. Publikowany był na ostatniej stronie – jedna strona komiksu na całej szpalcie gazety (w sumie 35 plansz, ukazujących się trzy razy na tydzień). W komiksie tym po raz pierwszy pojawiają się Zbójcerze.

W pierwszym wydaniu albumowym w roku 1981 (nakład ponad 80 000 egz.) komiks ten już pod tytułem Szkoła latania był wydany wraz z komiksem Wielki Turniej w jednym tomie jako flip-book, czyli książeczka do czytania z obu stron. Dwie historyjki wydrukowano do góry nogami względem siebie, a każda z nich posiadała własną okładkę.

To ciekawe!

W roku 2005 na podstawie komiksu została oparta gra komputerowa.

W 2011 komiks ten wydano w formie e-booka, oglądanego nie całymi stronami, lecz kadr po kadrze (jeden ekran – jeden kadr, niezależnie od rozmiaru obrazka i czcionki).

Pisząc te ciekawostki, skorzystałam z internetowej encyklopedii. Wiesz jakiej?

2. Teraz zachęcam Cię do wypełnienia karty pracy na temat głównych bohaterów.

UWAGA! Dziś opisz tylko jednego bohatera! Na następnej lekcji zajmiesz się drugim.

Jeśli nie masz możliwości wydrukowania materiału, możesz stworzyć w zeszycie notatkę graficzną na podstawie karty.

Karta pracy

Czy przypadkiem nasi bohaterowie nie wywołują skojarzeń ze słynnymi Galami, Asteriksem i Obeliksem z francuskiego komiksu? A może masz inne skojarzenia?

Jeśli jeszcze nie umieściłeś/aś swojej pracy związanej z lekturą na padlecie,

teraz masz okazję ;).

Nie musisz się rejestrować/zakładać konta! Wystarczy, że klikniesz na plus w prawym dolnym rogu lub klikniesz dwukrotnie myszką w dowolne miejsce na ekranie. Pamiętaj jedynie, żeby w temacie posta się podpisać!

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Powodzenia!