11.05.2020 Dziel się wiedzą. - Szkoła Podstawowa w Kliniskach Wielkich

11.05.2020 Dziel siÄ™ wiedzÄ….

Data: 11.05.2020

Nauczyciel: Marcin Jędryczko

Temat: Dziel siÄ™ wiedzÄ….

Cel lekcji: Poznanie źródeÅ‚ wiedzy jakimi sÄ… Wikimedia.

Materiał:

Podręcznik str. 114-115.

Znasz na pewno WikipediÄ™ czyli znanÄ… encyklopediÄ™ dostÄ™pnÄ… w Internecie, którÄ… tworzÄ… sami użytkownicy Internetu. Ale opróc tej znanej encyklopedii dostÄ™pne sÄ… też inne siostrzane projekty.

Po wejściu na stronę Wikipedii zobaczysz je w lewym menu lub na dole strony (zobacz na zdjęciach).

• WikisÅ‚ownik - zawiera sÅ‚ownictwo z ponad 200 jÄ™zyków, objaÅ›nienia i tÅ‚umaczenia. SÅ‚ownik zawiera również kilkadziesiÄ…t tysiecy nagraÅ„ wymowy.
  • Wikimedia Commons - jest to zbiór ponad 50 milionów plików multimedialnych takich jak np. obrazy, dźwiÄ™ki, filmy.
  • Wikicytaty - zawieraz kolekcjÄ™ cytatów, wypowiedzi znanych ludzi.
  • Wikibooks - jest to serwis umożliwiajÄ…cy tworzenie bezpÅ‚atnych podrÄ™czników i poradników, z których skorzystać może każdy użytkownik. Projekt Wikijunior zawiera książki edukacyjne dla dzieci do lat 12.
  • Wikipodróże - to przewodnik turystyczny, w którym można znaleźć m.in. wskazówki, jak dojechać do wybranego miejsca oraz informacje co warto zobaczyć.
  • WikiźródÅ‚a - baza tekstów literackich, źródÅ‚owych i ich tÅ‚umaczeÅ„.
  • Wikinews - serwis informacyjny.
  • Wikispecies - katalog gatunków zwierzÄ…t, roÅ›lin, grzybów i innych form życia (nie ma jÄ™zyka polskiego).
  • Wikiwersytet - baza programów nauczania (nie ma jÄ™zyka polskiego).

Zadanie:

• Sprawdź w WikisÅ‚owniku, jak odmienia siÄ™ przez przypdaki sÅ‚owo KAPELUSZ. PosÅ‚uchaj jego wymowy w jÄ™zyku polskim, angielskim, czeskim i francuskim.
  • Sprawdź w Wikicytatach, z jakiej bajki pochodzi zdanie: "Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela".
  • Sprawdź, gdzie mieszkaÅ‚ i jakiej wielkoÅ›ci byÅ‚ TRICERATOPS. Porównaj artykuÅ‚y dotyczÄ…ce tego dinozaura w Wikipedii i w Wikijuniorze.

ZADANIE NIE BĘDZIE OCENIANE

Data dodania: 2020-05-11 10:45:00