12.05.20 Lekcja 123 "MIlion razy lepiej być Anią z Zielonego wzgórza niż Anią znikąd"! Poznajemy losy panny Shirley.

Kochani!

• Ostatnio często pytacie mnie w mailach o oceny w dzienniku, więc wyjaśniam Wasze wątpliwości .

Jeśli sprawdzacie oceny w Dzienniczku+, to sprawdzajcie komentarz. W komórce moje zapisy nie wyświetlają się tak samo jak w komputerze, np.:  "zal" (zaliczone) albo "?" (praca nieoddana) lub "(+/?)", czyli praca oddana, ale niepoprawiona widać tam jako "...".

Z tego co wiem, w e-dzienniku wszystko widać poprawnie.

• Kolejna sprawa to piątkowe wideokonsultacje.

Nie są one obowiązkowe. Bardzo proszę, abyście zgłaszali chęć wzięcia w nich udziału do czwartku do godz. 16, pisząc na mój adres mailowy: aleksandra.biesiadka@kliniska.edu.pl. Gdy zbierze się grupa chętnych, wyślę Wam, jak zwykle, zaproszenia w formie listu elektronicznego z linkiem. Jeśli go nie otrzymacie, oznacza to, że konsultacji nie będzie.

Konsultacje na życzenie pozostają bez zmian.

Lekcja 123

Cele lekcji:

• opiszesz losy Ani przed przybyciem na Zielone Wzgórze;
  • znajdziesz odpowiedź na pytanie, gdzie Ania znalazła swój prawdziwy dom.

Materiały dydaktyczne:

• tekst lektury;
  • słownik wyrazów bliskoznacznych;
  • komputer lub telefon z dostępem do Internetu.

Przebieg lekcji:

1. Dziś postarasz się odtworzyć losy Ani, przed przybyciem do domu Cuthbertów. Zanim to nastapi, chciałabym, żebyś wypisał/a w zeszycie wyrazy bliskoznaczne do wyrazu dom. Możesz to zrobić z pomocą słownika lub samodzielnie, tak żeby notatka była dla Ciebie czytelna, np.: słowo DOM na środku, a wokół niego pozostałe wyrazy. Postaraj się zapisać choć 4.
  2. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej i Tam, gdzie dom, tam rodzina, to jedne z wielu znanych przysłów o roli domu (rodziny) w życiu człowieka. Jak myslisz, czy nasza bohaterka mogła tak powiedzieć o miejscach, w których przebywała przed przyjazdem do domu Maryli i Mateusza?
  3. Teraz, na podstawie 5. rozdziału powieści (Historia Ani) zaznacz  na osi czasu i zilustruj, wydarzenia z życia Ani przed przybyciem na Zielone Wzgórze. Kartę pracy możesz wydrukować lub zapisać podobny schemat w zeszycie.

KP  Losy Ani

Powinieneś/nnaś uwzględnić nastepujące wydarzenia:

•    Narodziny Ani.
  •    Śmierć matki.
  •    Śmierć ojca.
  •    Dom pani Thomas.
  •    Pomoc w opiece nad dziećmi pani Hammond.
  •    Sierociniec w Hopetown.
  •    U pani Spencer.

4. Dlaczego Ania wolała być Anią z Zielonego Wzgórza, niż Anią znikąd? Jak rozumiesz ten cytat?

Owocnej pracy!

Aleksandra Biesiadka