12.05.20 r. Temat: Europa po rozpadzie ZSRS – cz.2.

Przeczytaj ze zrozumieniem drugą część tematu  1 z podręcznika pt. „Europa po rozpadzie ZSRS”, str. 236-239 (czyli rozdział „Wojna w Czeczenii”, „Kaukaz i Naddniestrze”, „Wojna w Jugosławii”). Sprawdź czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie pod tekstem (ćw. 2-3/239), jeśli nie,  musisz wrócić do ponownego czytania tematu.

Zwróć szczególną uwagę na skutki rozpadu ZSRS na przełomie lat 90, przemiany społeczno-polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1989–1991, I i II wojnę czeczeńską, wojnę w Jugosławii  oraz na postać Dżochara Dudajewa. Przeanalizuj mapę Jugosławii – str. 238 i dopowiedz na pytania pod mapą.

Zapisz do zeszytu krótką notatkę i postaraj się ją zapamiętać (napisz w niej o sytuacji w Czeczeni i w Jugosławii).

Dla chętnych:  film dokumentalny pt. „Jugosławia. Nieuchronny rozpad” - https://www.youtube.com/watch?v=XfG3aILfNq8

Data dodania: 2020-05-11 16:00:06