13.05.20 r. Temat 12: Sklep. Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych.

Dzień dobry.

Proszę Was o robienie notatek na własny użytek tak jak robiliście to dotychczas. Proszę także o informację zwrotną w postaci maila do mnie , że rozumiecie zadania i czy udało wam się je wykonać.

Zaczynamy zatem zajęcia 12. Nasz temat na dziś to: Sklep. Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych.

Obejrzyj film (15 minut) pt. „Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnych || Prawo Łukasza-01” - https://www.youtube.com/watch?v=1pB5_HNPaBM

Przeczytaj z książki pt. „Przychodzi uczeń do prawnika …” część dla młodzieży gimnazjalnej, str. 60-62, rozdział pt. „Sklep”.

Zwróć szczególną uwagę na:

1. Zdolność prawną – ma ją każdy człowiek od urodzenia.
  2. Zdolność do czynności prawnych:
  • od urodzenia do 13 roku życia – brak zdolności do czynności prawnych,
  • od 13 do 18 roku życia /oraz osoby ubezwłasnowolnione/ – ograniczona zdolność do czynności prawnych,
  • po ukończeniu 18 lat – pełna zdolność do czynności prawnych.
  1. Zdolność do czynności prawnych to zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych (np. zawierania umów).
  2. Ograniczona zdolność do czynności prawnych – możliwość zawierania bez zgody przedstawiciela ustawowego powszechnie zawieranych umów w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (możliwość rozporządzania swoim zarobkiem, swoimi przedmiotami, kieszonkowym).
Data dodania: 2020-05-12 14:29:48