Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset
Godło

15.05.2020 Ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu.

Ćwiczenia na plecy: wzmacniające, rozciągające, do wykonania w domu

Ćwiczenia na plecy wzmocnią mięśnie przykręgosłupowe oraz te odpowiedzialne za prawidłową postawę. Wykonuj je regularnie bez obciążenia lub z hantlami albo z butelkami z wodą. Pomogą zniwelować bóle pleców oraz wymodelować sylwetkę.

iczenia na plecy możesz bez problemu wykonać w domu. Trenuj minimum 3 razy w tygodniu. Rób po 15-20 powtórzeń w 2-3 seriach. Na początku staraj się robić 15 powtórzeń każdego ćwiczenia w 1 lub 2 seriach. Między seriami odpoczywaj 30-60 sekund. Z czasem zwiększ liczbę powtórzeń albo dodaj kolejną serię. 

 

 

Jeśli chcesz wymodelować plecy, ćwicz z obciążeniem (hantle, butelki z wodą, ćwiczenia w siłowni), zmniejsz liczbę powtórzeń do 8-12 ale zwiększ liczbę serii do 5-8. I tak dobierz obciążenie, aby ostatnie powtórzenia w każdej serii mocno już męczyły mięśnie. Między seriami odpoczywaj 3 minuty.

 

Twoim celem jest zdrowy kręgosłup i ładna postawa? Ćwicz bez obciążenia albo z bardzo niewielkim. Zwiększ liczbę powtórzeń do 20-30 i serii do 6-8. Między seriami odpoczywaj maksimum minutę

Ćwiczenia wzmachiające mięśnie grzbietu.

Ich celem jest wzmacnianie mięśni całego grzbietu.

1. Unoszenie rąk i nóg w leżeniu na brzuchu

Połóż się na brzuchu. Nogi i ręce wyprostuj na przedłużeniu ciała. Głowa i szyja powinny być przedłużeniem kręgosłupa. Utrzymuj czoło tuż nad podłożem. Cały czas delikatnie zbliżaj pępek do kręgosłupa. Unieś wyprostowane ręce i nogi. Zatrzymaj ruch na 2-3 sekundy. Wróć do pozycji wyjściowej i powtarzaj. 

 

2. Unoszenie ręki i nogi w klęku podpartym

Przyjmij pozycję klęku podpartego: dłonie ustaw pod barkami, a kolana pod biodrami. Ciężar ciała rozłóż na dłonie i kolana. Kręgosłup utrzymuj w linii prostej. Jednocześnie unieś prawą rękę w przód, a lewą nogę w tył (i wyprostuj ją w kolanie). Tułów staraj się trzymać nieruchomo! Opuść rękę i nogę do pozycji wyjściowej. Powtarzaj unosząc na zmianę prawą rękę z lewą nogą i lewą rękę z prawą nogą.

3. Podpór bokiem na przedramieniu

Połóż się na boku, nogi lekko ugnij w kolanach. Biodra, barki i kolana ułóż w linii prostej. Oprzyj tułów na przedramieniu dolnej ręki, a łokieć ustaw pod barkiem. Wolną rękę połóż na karku, a łokieć skieruj do sufitu. Robiąc wydech, unieś biodra w górę i utrzymaj pozycję 2-3 sekundy. Wdychając powietrze, połóż biodra na macie. To samo ćwiczenie wykonaj na drugą stronę.

4. Unoszenie tułowia w leżeniu przodem

Połóż się na brzuchu. Wyprostuj nogi. Weź hantle lub butelki z wodą. Zegnij łokcie, a dłonie z obciążeniem zbliż do barków i połóż na podłodze. Czoło trzymaj tuz nad podłożem. Zbliż pępek do kręgosłupa. Oderwij od podłoża ręce i klatkę piersiową. Nie opuszczając ich, wyprostuj ręce w przód na przedłużeniu tułowia. Zegnij ręce, cofając dłonie do barków i opuść je oraz klatkę piersiową na podłoże. Powtarzaj.

 

5. Pilatesowy skłon

Stań w rozkroku na szerokość bioder. Ramiona opuść po bokach tułowia. Wciągnij brzuch i wyprostuj plecy, zbliżając łopatki do kręgosłupa. Barki nisko. Powoli skłoń głowę do przodu, a następnie, kręg po kręgu, skłaniaj tułów do przodu aż znajdziesz się w pozycji skłonu w przód. Powoli wróć do pozycji wyjściowej, prostując kręg po kręgu plecy i szyję. Powtarzaj.wiczenia rozciągające na plecy

Ćwiczenia rozciągające:

Warto wykonywać je po ćwiczeniach wzmacniających albo wtedy, gdy czujesz zmęczenie w karku oraz piersiowym i lędźwiowym odcinku pleców.

1. Rozluźniający skłon

Chwyć się za łokcie. Stań w rozkroku na szerokość bioder i ugnij lekko kolana. Zrób skłon tułowia w przód i zwieś głowę. Wyobraź sobie, że łokcie i głowa ciągną cię do podłogi. Przenieś delikatnie ciężar ciała na przody stóp rozluźniając szyję. Zostań w tej pozycji ok. 1 minuty, po tym czasie bardzo powoli - kręg po kręgu - wyprostuj plecy.

 

2. Skręty tułowia w siadzie

Usiądź na macie z wyprostowanymi nogami. Lewą nogę ugnij w kolanie i lewą stopę postaw na zewnątrz od prawego kolana. Wyprostuj plecy i skręć tułów w lewą stronę. Oprzyj prawy łokieć na boku lewego kolana. Postaraj się skręcić tułów jeszcze mocniej, ale jednocześnie wyciągaj się w górę. Wytrzymaj 2 razy po ok. 30 sekund w każdą stronę.

Funkcje mięśni pleców:

  • stabilizują kręgosłup i wprawiają go w ruch,
  • nadają sylwetce i plecom charakterystyczny kształt,
  • decydują o tym, jak wygląda postawa,
  • umożliwiają sprawne poruszanie się.

Osłabienie mięśni pleców może pogarszać sylwetkę, np. pojawia się garbienie się. Gdy przez dłuższy czas mięśnie pleców są osłabione albo nierównomiernie z innymi mięśniami rozwijane, mogą prowadzić do zniekształceń tułowia i kończyn.

Większość kobiet trenuje nogi, pośladki i brzuch i zupełnie nie pamięta o ćwiczeniach mięśni pleców. To błąd! Wzmocnienie tej partii ciała jest kluczowe dla wyglądu. Ładne plecy są bardzo sexy! 

Silne mięśnie grzbietu są ważne również ze względów zdrowotnych - poprawiają postawę i zapobiegają przeciążeniom kręgosłupa. Wykonując regularnie ćwiczenia na tę partię ciała, wzmocnisz naturalny gorset utrzymujący kręgosłup w prawidłowej pozycji. To szczególnie ważne, jeśli masz siedzącą pracę.

Z jakich mięśni składają się plecy?

Plecy składają się z kilkudziesięciu mięśni, które dzielą się na głębokie (odpowiadające m.in. za stabilizację kręgosłupa) oraz powierzchowne (gdy są rozwinięte, gwarantują niezwykłą rzeźbę pleców).

  • Do mięśni przykręgosłupowych zalicza się m.in.: mięśnie półkolcowe i kolcowe, wielodzielny, biodrowo-żebrowe, najdłuższy grzbietu oraz mięśnie podpotyliczne.
  • Do mięśni powierzchownych zalicza się m.in. mięśnie: czworoboczny, najszerszy grzbietu, równoległoboczny, dźwigacz łopatki, zębaty tylny górny i dolny.
  • Na plecach położone są też mięśnie, których nie zalicza się do pleców, ale do obręczy kończyny górnej. Są to m.in. mięśnie: obły mniejszy i większy, nadgrzebieniowy i podgrzebieniowy, naramienny. Wszystkie one znajdują się w okolicach łopatek.
Poniżej znajdują się ćwiczenia do wykonania:

.https://www.youtube.com/watch?v=iTupV3mPYk0

 

Pozdrawiam

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

Data dodania: 2020-05-15 07:54:49
Data edycji: 2020-05-15 08:31:48
Ilość wyświetleń: 288

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej