16.04.20 r. Temat: Kryzys i odbudowa państwa polskiego – cz.1.

Na początek podaję odpowiedzi do zadania domowego. Sprawdź, ewentualnie uzupełnij swoje odpowiedzi w zeszycie:

Znaczenie zjazdu gnieźnieńskiego dla Polski:

• Wzrost znaczenia państwa polskiego,
  • Powstanie arcybiskupstwa w Gnieźnie,
  • Przymierze między Polską a cesarstwem,
  • Otton III zgadza się na koronację Bolesława,
  • Otton III uważał Polskę za najsilniejsze państwo słowiańskie.

Temat na dziś to: Kryzys i odbudowa państwa polskiego –cz.1 (dokończymy na następnej lekcji).

Przeczytaj z podręcznika część tematu  4, str. 175-176 pt. „Kryzys i odbudowa państwa polskiego” (czyli rozdział 1 – Kryzys państwa pierwszych Piastów, 2 – Okres zamętu i upadku, 3 – Odbudowa państwa polskiego).

Zwróć szczególną uwagę na rozwój i kryzys monarchii Mieszka II oraz na odbudowę i rozwój państwa Piastów za rządów Kazimierza Odnowiciela. Zapamiętaj datę spustoszenia Wielkopolski przez Czechów (1038 r.). Przeanalizuj też mapę (str. 177) zgodnie z poleceniami.

Przepisz do zeszytu poniższą notatkę i postaraj się ją zapamiętać.

Temat: Kryzys i odbudowa państwa polskiego.

1. Król Polski Mieszko II w 1031 r. został pokonany przez Cesarstwo (utracił Milsko i Łużyce) oraz przez Ruś (utracił Grody Czerwieńskie).
  2. Jego brat Bezprym przejął władzę a insygnia królewskie odesłał cesarzowi. Został jednak zamordowany. Mieszko II ponownie objął władzę ale nie odzyskał korony, musiał uznać zwierzchnictwo cesarza.
  3. Po śmierci Mieszka II doszło do buntu ludności przeciwko władcy i chrześcijaństwu. Książę Kazimierz uciekł do Niemiec.
  4. 1038 r. Czesi zniszczyli Wielkopolskę (gł. Gniezno) i skradli relikwie św. Wojciecha oraz przyłączyli Śląsk. Państwo polskie przestało istnieć.
  5. Kazimierz uzyskał pomoc od cesarza (500 wojów) i powrócił do kraju. Zdobył Wielkopolskę i Małopolskę (przeniósł stolicę do Krakowa). Potem odzyskał Mazowsze, Pomorze Gdańskie, Śląsk.
  6. Kazimierz stłumił bunty ludności, przywrócił chrześcijaństwo, odbudował państwo dlatego został nazwany Odnowicielem (nie odzyskał korony).
Data dodania: 2020-04-15 16:09:41