17.04.20 Lekcja 119 List elektroniczny-ćwiczenia.

Moi Drodzy!

W związku z tym, że wielu z Was chyba zapomniało wiadomości z lekcji Uwierzcie-nie-ma-nic-prostszego-niz-wyslanie-listu-elektronicznego, dziś przypomnę najważniejsze informacje dotyczące tej formy korespondencji.

Każdy e-mail zawiera następujące elementy:

1. [Od...] Adres nadawcy/alias/nazwa. Pojawia się automatycznie, ale w celu usprawnienia i ułatwienia komunikacji (zwłaszcza z nauczycielami) warto go zmienić na imię i nazwisko, ponieważ nie wszyscy wiedzą, kto kryje się za pseudonimem PALMA, eeee Kkkk, rafiki, czy Nadzór.

2. [Do...] Adres odbiorcy.

3. Temat. Wpisujemy go ZAWSZE (chyba, że odpowiadamy na jakąś wiadomość, wtedy pojawia się automatycznie). Wskazuje nam, co jest treścią listu i ułatwia odnalezienie go w gąszczu korespondencji. Gdy go nie ma, niektórzy mogą odczytać to jako brak szacunku.

4. Treść.

• Zwrot powitalny (oficjalny lub nie), ale NIGDY Witam.
  • Treść właściwa. Krótka i zwięzła. Jeśli chcemy napisać obszerniejszy list warto umieścić  go jako załącznik w odpowiednim pliku/formacie. Pamiętaj o poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej-korzystaj ze słownika!
  • Formuła pożegnalna (oficjalna lub nie).
  • Podpis. Podpisujemy się ZAWSZE, chyba że wymieniamy z kimś wiadomości w krótkim czasie i w obrębie jednego tematu-wtedy nie musimy. Gdy piszemy list następnego dnia i na inny temat, podpis umieszczamy.

Wskazówki dotyczące pisowni zwrotów grzecznościowych oraz formuł rozpoczynających i kończących list znajdziesz w pierwszej lekcji dotyczącej listu elektronicznego oraz na stronie polszczyzna.pl.

Pamiętaj, że kompletność oraz poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna listu elektronicznego jest oznaką poszanowania odbiorcy.

ZADANIE: Napisz do mnie krótki (do 3 zdań treści) list na adres aleksandra.biesiadka@kliniska.edu.pl o tym, kto jest Twoim idolem i dlaczego. E-mail prześlij do czwartku, 23 kwietnia. UWAGA! Jeśli w liście będzie brakowało jakiegoś elementu, odeślę go do Ciebie z informacją BRAKI (mogę też dopisać komentarz, jeśli będą to poważne błędy), a pracę zaliczę dopiero, gdy będzie kompletna.

Spokojnego weekendu!

Aleksandra Biesiadka