19.05.20 r. Temat: Zjednoczenie Polski.

Przeczytaj z podręcznika sam lub z lektorem (https://www.youtube.com/watch?v=JGNlm8vUPEo ) temat  2, str. 198-202 pt. „Zjednoczenie Polski”.

Zwróć szczególną uwagę na:

• proces zjednoczenia państwa polskiego na przełomie XIII i XIV wieku,
  • rolę władców piastowskich (ze szczególnym uwzględnieniem roli Władysława Łokietka) oraz Kościoła w procesie zjednoczenia,
  • postać Przemysła II i Wacława II,
  • okoliczności zagarnięcia przez Krzyżaków Pomorza Gdańskiego i dalszy rozwój konfliktu Władysława Łokietka z Krzyżakami (sąd papieski, zajęcie ziemi dobrzyńskiej, bitwę pod Płowcami i zagarnięcie Kujaw).

Zapamiętaj datę koronacji Przemysła II (1295 r.), zagarnięcia przez Krzyżaków Pomorza Gdańskiego (1309 r.) i koronacji Władysława Łokietka (1320 r.). Przeanalizuj mapę ze str. 201 zgodnie z poleceniami.

Zrób krótką notatkę do zeszytu lub przepisz do zeszytu załączoną notatkę (pobierz plik) i postaraj się ją zapamiętać. Na następnej lekcji sprawdzisz ile zapamiętałeś poprzez rozwiązanie krótkiej kartkówki z tego tematu na platformie epodreczniki.pl. (czyli w czwartek od godz. 10.00 do 15.00) po zalogowaniu się otrzymanym od wychowawcy loginem i hasłem. Szczegółowe  wskazówki zamieszczę w następnym materiale.

Dla chętnych:

Data dodania: 2020-05-16 10:18:01