21.04.20 r. Temat: Kryzys i odbudowa państwa polskiego – cz.2.

Przeczytaj z podręcznika ostatnią część tematu  4, str. 177-178 pt. „Kryzys i odbudowa państwa polskiego” (czyli rozdział 4 – Panowanie Bolesława Śmiałego, 5 – Jak zginął święty Stanisław?).

Zwróć szczególną uwagę na odbudowę i rozwój państwa Piastów za rządów Bolesława Śmiałego. Zapamiętaj datę koronacji Bolesława Śmiałego (1076 r.). Przeanalizuj też mapę (str. 177) pod kątem wypraw Bolesława Śmiałego.

Przepisz do zeszytu poniższą notatkę (tj. ciąg dalszy notatki z poprzedniej lekcji) i postaraj się ją zapamiętać.

1. Król Bolesław Śmiały (Szczodry) walczył z Czechami i Rusią (odzyskał Grody Czerwieńskie). W sporze o inwestyturę między papieżem Grzegorzem VII a cesarzem Henrykiem IV, poparł papieża. Dzięki temu przywrócił arcybiskupstwo w Gnieźnie i w 1076 r. został koronowany na króla.
  2. 1079 r. – wybuchł przeciwko królowi bunt możnych i biskupa krakowskiego Stanisława. Bolesław stłumił bunt a biskupa Stanisława skazał na śmierć. To wywołało wzburzenie i król musiał uciekać na Węgry.

Dla utrwalenia całego tematu obejrzyj  film wydawnictwa GWO pt. „Upadek i odbudowa państwa Piastów”

Następnie odpowiedz na pytania kontrolne na stronie epodreczniki.pl  na ocenę (ocena będzie wystawiona zgodnie z twoim wynikiem procentowym). Zaloguj się na stronie epodreczniki.pl otrzymanym od wychowawcy loginem i hasłem. Wykonaj samodzielnie, bez żadnych pomocy naukowych udostępnione dla Ciebie2 kartkówki: "Mieszko I" oraz „Kryzys i odbudowa państwa polskiego”. Wyniki twojego  testu będą dla mnie widoczne do 23.04.20 r. (do godz. 15) i oceniane. Niewykonanie kartkówek skutkuje wpisaniem do dziennika -. Po upływie wskazanego terminu materiał zostanie usunięty.

Data dodania: 2020-04-20 16:41:35