25.05.20 Lekcja 131 W poszukiwaniu życiowych mądrości. To już znamy, powtarzamy.

Cele lekcji:

• poznasz jaką moc ma zabawa w uczeniu się;
  • spróbujesz odpowiedzieć na pytania o charakterze filozoficznym;
  • utrwalisz pojęcia literackie i kulturowe związane z omawianymi tekstami (symbol, anafora, opowiadanie).

Materiały dydaktyczne:

• podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego;
  • gazety, kolorowe kartki, pocztówki, zdjęcia, wstążki, kawałki materiałów, włóczkę, źdźbła słomy, nasiona, patyczki itp.;
  • komputer, tablet lub telefon z dostępem do Internetu.

Przebieg lekcji:

1. Na dzisiejszej lekcji poszukasz życiowych mądrości w wybrany przez siebie sposób.
    •     Sposób 1. Przygotuj rzeczy (gazety, kolorowe kartki, pocztówki, zdjęcia, wstążki, kawałki materiałów, włóczkę, źdźbła słomy, nasiona, patyczki itp. Nie przejmuj się, że czegoś Ci brak - wykorzystaj to, co masz pod ręką lub zalega). Wejdź na stronę www.random.org, po prawej stronie ustaw cyfrę 1 jako MIN., a 7 jako MAX. Wylosuj numer, np. 6 to Początek. Jak wyobrażasz sobie to pojęcie? Przedstaw je w formie kolażu.
      1.     Świat
      2.     Przemijanie
      3.     Człowiek
      4.     Radość
      5.     Smutek
      6.     Początek
      7.     Nieskończoność.
    •     Sposób 2. Przyjrzyj się  infografice ze str.188 i wykonaj polecenie w niej zamieszczone (odpowiedz na pytania w chmurce, sprawdzając na dole strony tytuł obrazu, który bedzie podpowiedzią).
  2.  Wyobraź sobie, że znajdujesz się w starożytnej Grecji na agorze i masz okazję podyskutować o problemach filozoficznych z mieszkańcami Aten. Porozmawiaj z domownikami na tematy inspirowane pytaniami w infografice
    albo kolażem.
  3. Chętnie odpowiem na Twoje pytania związane z dzisiejszym tematem i zobaczę Twój minikolaż.

Dobrej zabawy!

Aleksandra Biesiadka