25.05.2020 Czy masz arkusz kalkulacyjny?

Data: 25.05.2020

Nauczyciel: Marcin Jędryczko

Temat: Czy masz arkusz kalkulacyjny?

Cel lekcji: Zapoznanie się z programem do obliczeń: arkuszem kalkulacyjnym.

Materiał:

Podręcznik str. 110-113.

ARKUSZ KALKULACYJNY jest to program służący do prowadzenia obliczeń. Ale w odróżnieniu od kalkulatora, obliczenia w arkuszu można zaprogramować, a wyniki obliczeń można przedstawiać na wykresach (zobacz na str. 114-116).

Arkusz kalkulacyjny zbudowany jest z kolumn (A, B, C...), wierszy (1, 2, 3...) na przecięciu których znajdują się pojedyńcze kratki czyli komórki (A1, B8, D20...). Zobacz na zdjęciu poniżej.

Arkusz kalkulacyjny zazwyczaj jest jednym z programów pakietu biurowego, np:

Można też zainstalować darmowe aplikacje na tablecie lub smartfonie (trzeba tylko mieć założone konto), np:

Zadanie:

• Uruchom dowolny arkusz kalkulacyjny.
  • Na początek przewiń arkusz w dół i sprawdź ile wierszy ma arkusz. Oj dużo, bardzo dużo... Szybko przeskoczysz na sam dół naciskając na klawiaturze CTRL i strzałkę w dół.
  • Teraz przewiń arkusz w prawo i sprawdź ile kolumn ma arkusz. Też bardzo dużo. Zauważ, że kolumny najpierw nazwane są literami alfabetu (A-Z), następnie nazwy zmieniają się na dwuliterowe (AA-ZZ), a później trzyliterowe. Na koniec szybko przeskoczysz naciskając CTRL i strzałkę w prawo.
  • Wróć do komórki A1 naciskając CTRL i strzałkę w lewo, później CTRL i strzałkę do góry albo od razu CTRL i HOME.
  • Zobacz jak wprowadzać dane do arkusza: https://epodreczniki.pl/a/wprowadzanie-danych-do-arkusza/DLNURXso9

ZADANIE NIE BĘDZIE OCENIANE

Data dodania: 2020-05-25 08:00:00