30.03.2020 Czy znasz ikony programów? (na ocenę)

Data: 30.03.2020

Nauczyciel: Marcin Jędryczko

Temat: Czy znasz ikony programów?

Cel lekcji: Poznanie wyglądu podstawowych ikon programów. Przygotowanie rysunku w programie Paint.

Materiał:

Książka str. 76-79.

Po włączeniu komputera widzimy na pulpicie różne ikony czyli obrazki przedstawiające programy, pliki lub foldery.

Oprócz pulpitu, ikony programów znajdują się w menu Start lub na pasku zadań. Przykładowe ikony programów możesz zobaczyć na obrazku poniżej. Tak naprawdę są to skróty do programów, bo same programy są zainstalowane gdzieś w folderze systemowym. Skróty możesz poznać po strzałce w ikonce.

Sprawdź na swoim komputerze jakie ikony programów znajdują się na pulpicie i w menu Start. Ich wygląd może się różnić w zalezności od tego jakiego systemu operacyjnego używasz (Windows 10, Windows 7, Mac OS, Linux).

Pliki, które tworzymy za pomocą róznych programów i zapisujemy w komputerze mogą mieć trochę inne ikony, choć powinny być one zbliżone do ikon programów. Zobacz na zdjęciu poniżej.

Zadanie:

W programie Paint lub innym jaki posiadasz stwórz własną wymyśloną ikonę.

Ponieważ ikonki są to małe obrazki, po uruchomieniu programu Paint najpierw ustal rozmiar obrazka na 32x32 piksele. Ustawienie to znajdziesz wybierając polecenie Właściwości z głównego menu programu (zobacz na zdjęciu poniżej). Nastepnie w menu Widok włącz linie siatki (zobacz na zdjęciu poniżej) oraz powiększ maksymalnie widok na 800%.

Zastanów się jak może wyglądać ikona programu do pisania, do rysowania, do liczenia lub ikona gry.

Możesz stworzyć jedną ikonę lub kilka róznych.

Wynik pracy zapisz w komputerze i przyślij na moją pocztę elektroniczną marcin.jedryczko@kliniska.edu.pl lub udostępnij mi w inny sposób DO DNIA 05.04.2020.

ZADANIE BĘDZIE OCENIANE.

Data dodania: 2020-03-28 20:11:32