7.04.2020 Porównanie czasów teraźniejszych: Present Simple, Present Continuous.

Cel : Powtórzysz czasy Present Simple i Present Continuous, porównasz

ich zastosowanie.

1.Popatrz na ‘Lou’s grammar ‘ - podręcznik s. 69

Oba czasy są teraźniejsze

Present Simple stosujemy do czynności powtarzających się, wykonywanych systematycznie. Wystepują tu takie określniki czasu jak: every/ day, week, month, year etc.A także przysłówki częstotliwości:  always, usually ,  often, sometimes,  never

Zdanie  twierdzące  w Present Simple: I/you,/we,/ they  go to the cinema every day.

She/ he goes  to the cinema every day.

Przeczenie; I/you/we /they don’t…….

He/she doesn’t go ………..

Present Continuous  stosujemy do czynności wykonywanych w chwili mówienia, a także zaplanowanych.. Używamy takich określników czasu jak : now, aT the moment ,today, this week, this months, this year etc

Zdania twierdzące :                                                  Przeczenia:

I am/ I’m watching Tv now.                                     I’m not watching Tv now.

You are/you’re watching Tv now.                             You aren’t watching Tv now.

We are/ We’re watching Tv now                               We aren’t watching Tv now.

They are/ they’re watching Tv now.                         They aren’t watching Tv now

She is/she’s watching Tv now.                                   She isn’t watching Tv now.

He is/He’s watching tv now.                                       He isn’t watching Tv now.

It is /It’s watching Tv now.                                          It isn’t watching Tv now.

I’ m watching Tv now      Teraz oglądam telewizję.        Present Continuous

I watch Tv every day.    Oglądam telewizję codziennie  Present Simple