Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
Godło

Czym zajmowało się Szkolne Koło LOP w I półroczu?

Zajęcia Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody odbywały się regularnie w każdy piątek. W ramach zajęć uczniowie zapozali się z ideą działania koła. Poznali cele i zadania. Pozyskali legitymacje członków LOP. Wybrano też nowych członków do Zarządu Koła. W ramach Szkolnej  akcji "Sprzątamy nasze otoczenie", uczniowie wzięli udział w sadzeniu cebulek krokusów na naszej szkolnej „krokusowej łące”. Nowi członkowie mieli okazję zapoznania się z zasobami pracowni przyrodniczej, m.in. grając w różne gry i zabawy (np. Quiz przyrodniczy "Zwierzęta"), testując okulary 3D do telefonu, czy prowadząc obserwacje mikroskopowe.

 

Ponadto członkowie koła na bieżąco zapoznawali się z ofertą konkursową Ligi Ochrony Przyrody, Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska, czy Kuratorium Szczecin. Wiele czasu poświęcono poznawaniu biologii zwierząt, realizując tematy: ​Dlaczego dzięcioła nie boli głowa? Logo Ligi Ochrony Przyrody – żubr, "Wilcze manewry" (film) + "Żyjący z wilkami" (wybrane fragmenty z książki). 

 

Podczas „Europejskich Dni Ptaków” członkowie SK LOP i Koła Geograficznego (pod kierunkiem zaproszonych gości: fotografa przyrody oraz  leśnika), prowadzili obserwacje terenowe w miejscowości Kliniska Wielkie. Następnie sporządzono raport zaobserwowanych gatunków i przesłano go do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

Podczas obchodów Międzynarodowego Święta Roweru przygotowano wystawę plakatów, zachęcającą do zmiany przyzwyczajeń i propagowania zdrowego stylu życia. W ramach zajęć praktycznych odbyły się zajęcia „Przyrodnicze wzory składania kół”. Natomiast w okresie przedświątecznym SK LOP było odpowiedzialne za załatwienie choinek do szkoły oraz przyozdobienie jednej z nich. Członkowie SK LOP przygotowali stanowisko warsztatowe na korytarzu szkolnym, gdzie każdy miał możliwość wykonywania ekologicznych ozdób choinkowych.

 

Szkolne Koło LOP włączyło się również do Projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa), realizowanego przez naszą szkołę. W ramach działań związanych z projektem, zrealizowano tematy dotyczące „Zimowego alertu smogowego”, czy „Roślin oczyszczających powietrze” (przegląd gatunków). W ramach zajęć świetlicowych odbyły się zajęcia „Co wisi w powietrzu” oraz „Jak dbamy o czyste powietrze?” (kampania informacyjno - edukacyjna dla dzieci i młodzieży z terenu województwa zachodniopomorskiego LOP i WFOŚiGW). Akcja pod nazwą „Zimowe Ptakoliczenie” odbyła się w kilku etapach (ze względu na termin wypadający w ferie): uczniowie mieli możliwość prowadzenia obserwacji samodzielnie, a po powrocie do szkoły – grupowo, na zajęciach koła. Obserwacje prowadzono więc w miejscu zamieszkania uczniów oraz w najbliższej okolicy szkoły.

 

Ponadto systematycznie prowadzone są zbiórki zużytych baterii – wolontariat ekologiczny (na rzecz Reba Organizacja Odzysku S.A.)  oraz plastikowych nakrętek – również jako wolontariat ekologiczny (na rzecz Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością „Serduszko”). Chętni uczniowie uczestniczą w tzw. patrolach ekologicznych podczas przerw (np. dokręcając cieknące krany, gasząc zapalone niepotrzebie światła, czy zbierając porozrzucane śmieci). Znakiem rozpoznawczym członków patrolu jest zielona opaska z liściem na przedramieniu.  Opaski zostały uszyte przez członków koła w pracowni „Laboratoria przyszłości” pod kierunkiem opiekunki koła kreatywnego.

 

Sukcesy koła w I półroczu: wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie LOP „Ojczysta przyroda jest w naszych sercach – kochamy polską przyrodę” (konkurs plastyczny) i I miejsce w konkursie na Najaktywniejsze Szkolne Koło LOP w województwie zachodniopomorskim w kategorii „szkoły podstawowe” w roku szkolnym 2022-2023 (za ubiegły rok szkolny).

 

Opiekun koła serdecznie dziękuje za tak duże zaangażowanie uczniów w pracę Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody oraz gratuluje wszystkich sukcesów – zarówno tych dużych, jak i tych małych.

Data dodania: 2024-02-22 19:47:45
Data edycji: 2024-02-23 19:50:54
Ilość wyświetleń: 310

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej