Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset
Godło

DLA RODZICÓW: Zaburzenia nastroju z powodu koronawirusa

Zaburzenia nastroju z powodu koronawirusa. Jak rozpoznać i pokonać lęki?

Strach przed koronawirusem może przejmować kontrolę nad naszym umysłem. Jak poznać, że za bardzo się martwimy, i co z tym zrobić?

Julia Krupińska

Na problem skutków psychologicznych epidemii koronawirusa uwagę zwróciło Amerykańskie Stowarzyszenie Zaburzeń Lękowych i Depresji (ADAA). Jego specjaliści uważają, że najbardziej narażone na depresję z powodu pandemii są osoby, które wcześniej miały zaburzenia tego typu i które cierpią na lęki związane ze stanem swojego zdrowia. Ale nie tylko. Centra Kontroli i Prewencji Chorób do osób, które mogą silniej reagować na stres związany z aktualnym kryzysem, zaliczyła też:

  • osoby starsze z chorobami przewlekłym, narażone na powikłania,
  • dzieci i młodzież,
  • pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu.

Depresja i lęk z powodu koronawirusa – pomocne wskazówki

Wiedza może być ratunkiem, a czasem przekleństwem. W przypadku koronawirusa eksperci zalecają, by z jednej strony nie uciekać od informacji, z drugiej ograniczać sobie dostęp do medialnych doniesień o koronawirusie. Jeśli już korzystamy z różnych źródeł informacji, koniecznie wybierajmy te wiarygodne.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przygotowało listę wskazówek, które pozwolą opanować strach przed epidemią

  • Zachowaj dystans. Przypomnij sobie, że większość ludzi, którzy zachorują na COVID-19, będzie mieć łagodne objawy. Lekarze testują już obiecujące leki dla zakażonych osób z grup ryzyka.
  • Poznaj fakty. Analizuj doniesienia medialne na temat koronawirusa z dystansem. Jeśli coś cię niepokoi, spróbuj to zweryfikować. Korzystaj z oficjalnych stron. (W Polsce najważniejsze informacje, których potrzebujesz, znajdziesz np. na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego).  
  • Rozmawiaj z dziećmi. Omów transmisję koronawirusa, opierając się na wiarygodnych wiadomościach, nie panikuj. Rodzice mogą pomóc złagodzić strach dzieci, koncentrując się na codziennych rutynach i harmonogramach.
  • Bądź w kontakcie. Kontakt z innymi może sprzyjać poczuciu normalności i zapewniać miejsce do dzielenia się uczuciami i łagodzenia stresu. Możesz to robić bez zwiększania ryzyka zarażenia się wirusem, rozmawiając przez telefon, wysyłając SMS-y lub rozmawiając na portalach społecznościowych.

Czasem jednak lęki biorą górę. W podbramkowej sytuacji możesz zadzwonić do specjalisty. Telefon zaufania dla osób podejrzewających u siebie depresję działa w Fundacji Itaka (tel. 22 484 88 01). Możesz też poszukać wsparcia na liście telefonów antydepresyjnych Forum Przeciw Depresji.

Data dodania: 2020-03-27 12:33:39
Ilość wyświetleń: 367

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej