W czwartek, 5 czerwca 2025 r., w Światowym Dniu Ochrony Środowiska, odbyła się jubileuszowa – 25 edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego pod hasłem „Organizm
a środowisko”. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Burmistrz Gminy Goleniów.
Konkurs został wpisany do „Wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ustalony przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty uwzględnianych
w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026”. Współorganizatorami konkursu jest Nadleśnictwo Kliniska.
Swoją obecnością zaszczycili naszą szkołę wyjątkowi goście:
Konkurs tradycyjnie składał się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczniowie napisali test wiedzy, a w części praktycznej wykonywali trzy zadania (Ekologiczny znak ostrzegawczy - związany z określeniem powodu, dla którego należy zachować szczególną uwagę i ostrożność względem wybranego elementu przyrody
lub środowiska; Zielona energia – wzrost roślin w różnych warunkach - wysianie nasion rzeżuchy oraz zaplanowaniu dalszej części doświadczenia (po wykiełkowaniu nasion), które można dokończyć w domu lub szkole oraz zadanie trzecie „Ekologiczne światło” – prezent
z przesłaniem (Harmonia natury i energii w jednym symbolicznym darze) to przygotowanie prezentu z przesłaniem i zwrócenie uwagi, jak ważne jest czerpanie energii z natury w sposób zrównoważony, czyli tak, jak to robią rośliny.
W konkursie wzięło udział 11 szkół z Powiatu Goleniowskiego: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Goleniowie: Szkoła Podstawowa Nr 2 z Goleniowa, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 5 z Goleniowa, Szkoła Podstawowa w Błotnie, Prywatna Językowa Szkoła Podstawowa "Cogito z Goleniowa, Szkoła Podstawowa w Dębicach, Szkoła Podstawowa
w Osinie, Szkoła Podstawowa nr 2 z Nowogardu, Szkoła Podstawowa nr 3 z Nowogardu, Szkoła Podstawowa w Żabowie i Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich.
Komisję konkursowa pracowała w składzie: przewodnicząca: Pani Jolanta Hejnicka (nauczycielka macierzystej szkoły), członek: Pani Ewa Słaby (Podinspektor w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Gminy i Miasta Goleniów) i członek: Pani Magdalena Kysiak (Podleśniczy Leśnictwa Załom).
Ekologiczną prelekcję dla nauczycieli i opiekunów wygłosiła Pani Magdalena Wróblewska (Pracownik naukowy Zakładu doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu), natomiast doświadczalny pokaz naukowy dla uczestników konkursu zaprezentował Pan Dariusz Poleszczuk (nauczyciel fizyki i matematyki z macierzystej szkoły).
Wyniki konkursu:
Młodzież biorąca udział w konkursie, jak zawsze, była wyjątkowa – ambitna, otwarta i pełna pozytywnej energii. Choć uczestnicy pochodzili z różnych szkół, szybko stworzyli zgrany zespół. Nie zabrakło zabawy, rozmów i radości, a atmosfera sprzyjała integracji. Uczestnicy docenili zaangażowanie organizatorów, podkreślając, że wydarzenie dostarczyło im nie tylko cennych doświadczeń, ale także niezapomnianych wspomnień.
Atmosfera konkursu była wyjątkowa, o co zadbali wszyscy pracownicy szkoły. W części artystycznej wystąpili młodzi artyści pod kierunkiem swoich nauczycieli i wychowawców (na rozpoczęcie wiersz i piosenka, w trakcie - gra na instrumentach z występem szkolnego chóru i na zakończenie - ekologiczne przedstawienie).
Szczególne podziękowania składamy: Kuratorium Oświaty ze Szczecina, Urzędowi Gminy
i Miasta Goleniów, Starostwu Powiatowemu w Goleniowie, Piekarni i Cukierni „ASPROD S.A.” ze Szczecina, Zakładowi doświadczalnemu Instytutu Zootechniki z Kołbacza, Zespołowi Parków Krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego; Lidze Ochrony Przyrody ze Szczecina oraz partnerowi konkursu - Ośrodkowi Edukacji Przyrodniczo-leśnej i Nadleśnictwu Kliniska.
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11