CO BĘDZIEMY DZISIAJ ROBIĆ?
Mieszkańcy wsi śpiewają i muzykują od najdawniejszych czasów. Sami tworzą muzykę i przekazują ją z pokolenia na pokolenie. W różnych krajach można spotkać charakterystyczne zwyczaje i obrzędy, usłyszeć piękne pieśni i melodie, zobaczyć wspaniałe tańce. W państwach graniczących z Polską również rozwinęła się bogata kultura ludowa. Odwiedzimy dziś niektóre z nich.
SŁOWACJA
Najdawniejsze pieśni słowackie miały proste melodie. Przypominały recytację tekstu z towarzyszeniem kilku dżwięków. Większość tradycyjnych utworów ze Słowacji jest utrzymana w metrum dwie czwarte. Wśród trańców wyróżniają się hajduk, czyli zbójnicki, oraz odzemek z efektownymi popisami tancerzy.
https://www.youtube.com/watch?v=_ZawluqjRzA
https://www.youtube.com/watch?v=G0FrgjzYgno
CZECHY
W Czechach powstało wiele tańców ludowych, m.in. znana na całym świecie polka. Jej nazwa pochodzi od czeskiego słowa pulka, czyli połowa. Jest to skoczny taniec utrzymany w dość szybkim tempie i w metrum dwie czwarte. Polkę tańczy się półkrokiem wykonywanym raz z prawej, a raz z lewej nogi.
https://www.youtube.com/watch?v=ZjwwPzOiY-Y
W podręczniku na stronie 113 znajduje się tekst piosenki " Tańcuj,tańcuj" . Tekst jest w języku polskim, niestety nagranie mamy tylko w języku oryginalnym. Mam nadzieję, że to nie przeszkodzi Wam w śpiewaniu.
W takim razie kliknij w link i do dzieła.
https://www.youtube.com/watch?v=2j0Nvd-BC7g
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11