CO BĘDZIEMY DZISIAJ ROBIĆ?
W ciągu wieków w Plsce rozwinęła się bardzo bogata kultura ludowa, na którą składają się tradycje, zwyczaje,wierzenia oraz twórczość artystyczna. Do sztuki ludowej zaliczamy m.in. baśnie, podania, dzieła plastyczne, pieśni, tańce, a nawet specyficzne, bogato zdobione instrumenty. Bardzo zróżnicowane życie kulturalne mieszkańców wsi dopełniają charakterystyczne dla poszczególnych regionów zabawy, stroje i potrawy.
Kultura ludowa jest skarbem każdego narodu. Wszystkie jej przejawy określamy jako folklor. Jego poszczególne elementy są przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie ustnej oraz dzięki zachowywaniu wielowiekowych zwyczajów i tradycyjnych obrzędów. W wielu państwach tradycje folklorystycznemocno różnią się od siebie w zależności od tego, w którym regionie się ukształtowały.
Badaniem folkloru zajmują się etnografowie. Zbierają oni dzieła ludowych artystów, notują wiersze, opowieści, i teksty piosenek, opisują obrzędy i zwyczaje. Dzięki pracy etnografów zanikające tradycje zostają udokumentowane i utrwalone.
Najsłynniejszym polskim etnografembył Oskar Kolberg(1814-1890). Mimo że miał wykształcenie muzyczne, zrezygnował z kariery artysty, aby podróżować po Polsce i poznawać kulturę ludową różnych regionów. Dzięki badaniom Kolberga wiemy dzisiaj bardzo dużo o historii polskiego folkloru.
Zobaczcie teraz kilkuminutowy film
https://www.youtube.com/watch?v=H54RK5nYeRk
SKANSEN
Kulturę ludową można poznać w skansenie . Jest to muzeum na wolnym powietrzu, w którym znajdują się wiejskie domy i zabudowania oraz sprzęty i narzędzia.
https://www.youtube.com/watch?v=aRmbjo1FEvA
Miłego oglądania, a może już niedługo będziecie mogli osobiście odwiedzić taki skansen.
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11