CO BĘDZIEMY DZISIAJ ROBIĆ?
Piosenka Uciekła mi przepióreczka należy do bogatego zbioru utworów polskiej muzyki ludowej, którą tworzyli od najdawniejszych czasów ludzie bez muzycznego wykształcenia. Proste melodie i rytmy łączyli z tekstami o pracy, świętach, codziennych radościach i smutkach. W ten sposób powstały pieśni ludowe.
Mieszkańcy wsi chętnie bawili się przy muzyce. Najważniejszą częścią wspólnej zabawy były tańce, które również zaliczamy do utworów ludowych.
https://www.youtube.com/watch?v=-DqCY-Ha0Q8
Wysłuchaj utworu, nutki i tekst znajdują się w podręczniku na stronie 87.
Następnie kliknij w link i zaśpiewaj
https://www.youtube.com/watch?v=EbcOfoE1-Lk
Kulturę ludową nazywamy folklorem. Składa się na niego wiele rodzajów twórczości, na przykład : architektóra i sztuki plastyczne, muzyka i taniec, poezja,opowieści i przysłowia.
Ze względu na zróżnicowany folklor możemy podzielić terytorium Polski na regiony. Mieszkańcy każdego z nich noszą charakterystyczne stroje oraz zachowują odmienne zwyczaje, obrzędy i tradycje ludowe.
Obyczaje z poszczególnych regionów folklorystycznych tworzą wspaniałą , wielobarwną całość - polską kulturę ludową.
Mieszkańcy każdego regionu znają tańce, których nie wykonuje się w innych częściach naszego kraju. Na przykład na Śląsku popularnością cieszą się trojaki i mietlorze, w Wielkopolsce - wiwaty, a na Kaszubach - nenki. Możemy jednak wymienić tażke pięć tańców znanych w całej Polsce: mazura, poloneza, krakowiaka, oberka i kujawiaka. Są to polskie tańce narodowe.
Posłuchajcie mazur z opery Halka
https://www.youtube.com/watch?v=SM3Zw4APPQI
zadanie domowe
Jakie znacie obrzędy i zwyczje ludowe?
Odpowiedzi proszę wysyłąć na mój adres mejlowy
urszula.mercik@kliniska.edu.pl
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11