CO BĘDZIEMY DZISIAJ ROBIĆ?
W podręczniku na stronie 104 znajduje się teks i nuty do pioseki . Odsłuchaj utworu a następnie zaśpiewaj.
https://www.youtube.com/watch?v=YZyZIWxVr8o
OPERETKA - Powstała w połowie XIX w. we Francji. Przedstawienia tego typu opowiadają zabawne historie z towarzyszeniem lekkiej, pogodnej muzyki. W odróżnieniu od opery w operetce obok scen śpiewanych występują również sceny mówione. Do najwybitniejszych twórców operetkowych zalicz się Offenbacha, Johanna Straussa syna, Franciszka Lehara i Imrego Kalmana.
Najsłynniejsze miusicale.
Widowiskiem posobnym do operetki jest musical, w którym gra aktorska i taniec pełnią tak samo ważne funkcje jak śpiew. Pierwsze spektakle musicalowe powstały pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej teatrów musicalowych na świecie znajduje się w Nowym Jorku przy słynnej ulicy Broadway. Jej europejską odpowiedniczką jest ulica West End w Londynie. Wybitnym twórcą musicali jest brytyjski kompozytor Andrew Lloyd Webber. Jego dzieła - m.in. Jesus Christ Superstar, Koty, Upiór w operze - są prezentowane na scenach teatralnych na całym świeci. Polskim musicalem, który zyskał międzynarodową sławę, jest spektakl Metro Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza.
Jajsłynniejsze rewie
W XIX w. popularność zyskała także rewia. Ten rodzaj widowiska ukształtował się we Francji w XVII w. Rewia jest przedstawieniem rozrywkowym złożonym z lużno powiązanych ze sobą piosenek, występów tanecznych, scenek kabaretowych i popisów cyrkowych. Charakterystycznymi elementami spektaklu rewiowego są bogate kostiumy i scenografia.
Zadanie domowe. Czas realizacji 12 czerwca.
Odszukajcie w dostępnych żródłach informacje dotyczące wybranego widowiska teatralno-muzycznego: musikalu, operetki lub rewii. Podajcie nazwiska twórców oraz najwybitniejszych wykonawców poszczególnych ról. Przedstawcie także treść libretta i okoliczności powstania dzieła.
Ponieważ praca jest dość obszerna ocena w dzienniku będzie liczona jak praca klasowa.
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11