CO BĘDZIEMY DZISIAJ ROBIĆ?
Kliknij w link i wysłuchaj piosenki. Tekst i nuty znajdują się w podręczniku na str. 105
Jeżeli nie masz podręcznika to się nie martw, tekst jest w filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=rjoVyAqCRXQ
Po wysłuchaniu kliknij jeszcze raz i zaśpiewaj razem z nagraniem.
Na krakowski rynek wjeżdża lajkonik. Za nim wychodzą pary tancerzy. Dziewczęta mają kwieciste spódnice i wianki na głowach- przyczepione do nich wstążki powiewają na wietrze. Chłopcy włożyli pasiaste spodnie. Przy czapkach tancerzy kołyszą się pawie pióra. Pary suną po okręgu cwałem, potem wykonują obcasami " krzesanego", a także hołubce i żywiołowe obroty... Kolory mieszają się, migocą, a blaszki przy pasach chłopców brzęczą w rytm muzyki. Ten skoczny taniec to krakowiak.
Kliknij w link i zobacz jak tańczono krakowiaka.
https://www.youtube.com/watch?v=v5bwS62m_Sk
Krakowiak należy do polskich tańców narodowych. Jest to ludowy taniec utrzymany w metrum 2/4. Pochdzi z okolic Krakowa , ma żywe tempo i wesoły, skoczny charakter. Podstawowym krokiem tego tańca jest cwał, polegający na szybkim dostawianiu ułożonej bokiem stopy do drugiej nogi.
W krakowiaku występuje charakterystyczny rytm - synkopa. Polega ona na przesunięciu akcentu.
Muzyka ludowa od najdawniejszych czasów była bardzo ważna w życiu mieszkańców wsi. Nikt jej jednak nie zapisywał - poszczególne melodie i rytmyprzekazywano z pokolenia na pokolenie a kolejni wykonawcy poznawali je w praktyce: przez śpiew, grę na instrumentach i taniec. Muzykowano podczas codziennych zajęć , a także w trakcie uroczystości rodzinnych, świąt, obrzędów czy modlitw.
Na następnej lekcji omówimy instrumenty ludowe i zaśpiewamy piosenkę " Krakowiaczek jeden".
Kliknij w link z piosenką i na zakończenie zaśpiewaj raz jeszcze.
Miłej pracy.
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11