Podsumowanie projektu „Edukacyjna Sieć Antysmogowa”
Przez ostatnie dwa lata (24.04.2023 – 24.04.2025) uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły angażowali się w projekt edukacyjny poświęcony powietrzu – jego składnikom, znaczeniu, wpływowi na środowisko i zdrowie człowieka.
Projekt Edu ESA, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym (PAS), pozwolił na pogłębienie wiedzy na temat jakości powietrza i jego wpływu na zdrowie człowieka. W ramach przedsięwzięcia w naszej szkole zamontowano nowoczesny zestaw urządzeń do pomiarów jakości powietrza – wewnątrz budynku znalazł się ekran edukacyjny, który pozwala uczniom na bieżąco śledzić wyniki pomiarów, a na zewnątrz zamontowano miernik jakości powietrza oraz tablicę wyświetlającą aktualne wyniki.
25 kwietnia 2025 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Uczniowie klas 4 wzięli udział w specjalnym spotkaniu, podsumowującym ich wiedzę na temat powietrza.
W programie znalazły się następujące aktywności:
- projekcja filmu edukacyjnego,
- quiz,
- układanie puzzli (karteczek) przedstawiających procentowy skład powietrza
- krzyżówki, wykreślanki, szyfrowanie;
- przygotowanie plakatów informacyjnych na temat zdrowego stylu życia oraz profilaktyki antynikotynowej przez uczniów klas 7 – prace zostały wyeksponowane
na szkolnym korytarzu.
Aby podkreślić temat projektu i stworzyć odpowiednią atmosferę, hol został udekorowany błękitno- białymi balonami, symbolizującymi czyste powietrze. Ponadto w szkole pojawiły się tablice informacyjne, na których umieszczono kluczowe informacje o powietrzu – skład, rodzaje i skutki zanieczyszczeń oraz sposoby ich zapobiegania. Uczestnicy projektu otrzymali opaski z napisem „Dbam o czyste powietrze” jako wyraz uznania za ich zaangażowanie.
Powietrze jest naszym wspólnym dobrem o kluczowym znaczeniu – zrozumienie zagrożeń związanych z jego zanieczyszczeniem jest niezwykle istotne dla przyszłych pokoleń.
Koordynatorzy projektu