CO BĘDZIEMY DZISIAJ ROBIĆ?
Zaproście domowników i zaśpiewjcie piosenkę Płonie ognisko w lesie napewno wywoła ona wspomnienia.
https://www.youtube.com/watch?v=lD50sdWlqT0
Od najdawniejszych czasów ludzie chętnie spotykali się przy ognisku i snuli opowieści o różnych przygodach. Przy trzaskającym wesoło ogniu wykonywali muzykę i śpiewali piosenki. Dzisiaj także możemy spędzać ciepłe wieczory w podobny sposób. Na wakacyjne wyprawy warto przygotować kilka historii do opowiadania przy ognisku, a także zabrać ze sobą instrumenty do wspólnego muzykowania.
Podczas wieczorów spędzanych przy ognisku wykonuje się wiele piosenek. Do najpopularniejszych należą utwory Płonie ognisko i szumią knieje, Stokrotka, Szła dzieweczka do laseczka. Często są one śpiewane z towarzyszeniem gitary.
Zaśpiewajcie Stokrotkę tekst w podręczniku na stronie 149
https://www.youtube.com/watch?v=vXONrlE9jyc
Spiewanie stanie się o wiele łatwiejsze, gdy towarzyszy mu muzyka wykonywana na instrumencie. Określa się ją jako akompaniament. Najprostszym rodzajem akompaniamentu jest burdon, czyli jeden długi dżwięk. W muzyce popularnej często wykorzystuje się akompaniament rytmiczny, realizowany np. za pomocą instrumentów perkusyjnych. Niekiedy na lekcjach muzyki śpiewacie piosenki z akompaniamentem odtwarzanym z płyt. Jest to półpleybeck. Akompaniament składający się z różnych współbrzmień dostosowanych do melodii głownej to akompaniament harmoniczny. Wzbogaca on utwór i sprawia, że łatwiej się go wykonuje.
Zadanie domowe.
Napisz jakie poznałeś rodzaje akompaniamentu i opisz je.
urszula.mercik@kliniska.edu.pl
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11