Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
Godło

Spotkanie online z hodowcami neotenicznych, endemicznych płazów

W piątek (23.02.2024 r.)  na zajęciach Szkolnego Koła LOP  mieliśmy przyjemność „gościć” hodowców trzech aksolotli meksykańskich (ambystomy meksykańskiej). Gatunek ten zaliczany jest do zagrożonych wyginięciem. Ważna jest więc edukacja na ten temat. Spotkanie odbyło się online, czyli za pośrednictwem aplikacji Google classroom, która niegdyś zapewniała nam zdalne nauczanie.

 

Ambystomy meksykańskie, zwane salamandrami meksykańskimi, to endemiczne płazy ogoniaste (występujące tylko w jednym górskim jeziorze meksykańskim Xochimilco). To również płazy neoteniczne, które zatrzymały się w rozwoju na stadium larwalnym, ale mają zdolność do rozmnażania się.

 

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, m.in. na temat występowania aksolotli, wymagań dotyczących hodowli oraz wytycznych prawnych z tym związanych. Pytali też o ubarwienie ciała (zwłaszcza w hodowli występuje wiele odmian barwnych, w tym formy albinotyczne). Ponadto uczniowie zadawali pytania o wiek, czy o różnice w wyglądzie samca i samicy (tzw. dymorfizm płciowy).  Ciekawe okazały się informacje na temat przygotowania akwarium do prowadzenia hodowli i innych niezbędnych akcesoriów, np. sprzętów do chłodzenia wody.

 

Pan Jarosław udzielił też odpowiedzi na pytania: czy wolno rozmnażać ten gatunek w hodowli, czy zwierzęta te wydają jakieś dźwięki, czym oddychają, jaką preferują temperaturę wody, jak często trzeba je karmić i czym, czy można hodować kilka gatunków zwierząt jednocześnie.  Ciekawostką była opowieść o zregenerowanej kończynie jednego ze zwierząt z tej hodowli. Na zakończenie nasz gość opowiedział o “Smoczej Mamie” oraz o tym, czym się zajmuje.

 

 Natomiast Pani bibliotekarka przedstawiła informacje związane z dostępną literaturą i czasopismami przyrodniczymi, w których można odszukać informacje na temat opisywanych zwierząt. Jak podają niektóre źródła – badania nad tymi zwierzętami prowadziła też polska badaczka. Zachęcamy, aby sprawdzić te informacje i dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

 

Naszym gościom serdecznie dziękujemy za „wizytę w naszej szkole” i wspaniałą opowieść o tych wyjątkowych zwierzętach.

Data dodania: 2024-02-23 21:08:14
Data edycji: 2024-03-03 21:09:02
Ilość wyświetleń: 208

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej