Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
Godło

„Szkoła pamięta” – zajęcia historyczno – przyrodnicze na cmentarzu poniemieckim w Rurzycy

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach historyczno – przyrodnicze na cmentarzu poniemieckim w Rurzycy. W tym roku szkolnym klasy czwarte odwiedziły to szczególne miejsce we wtorek (24.10.2019 r.). Na początku spotkania uczniowie poznali niezwykłą historię ludzi, którzy zamieszkiwali kiedyś ten teren (narodowości niemieckiej), a także tych, którzy po wojnie zostali przesiedleni na te tereny (z kresów wschodnich). Następnie porządkowali groby i sprzątali teren cmentarza. W międzyczasie poznawali różnorodność biologiczną miejsca. Odpowiadali na pytania przyrodnicze. Na zakończenie zapalili symboliczne znicze.

 

Nasza szkoła opiekuje się tym cmentarzem od wielu lat. Jego rewitalizacja została przeprowadzona w ramach projektu „Sentymentalna ścieżka edukacyjna – edycja II – 2008”, we współpracy polsko – niemieckiej. Partnerami tego przedsięwzięcia byli: Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej i Urząd Gminy i Miasta Goleniów, Nadleśnictwo Kliniska i Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, Leśnictwo Rurzyca, Sołectwo Rurzyca, Parafia Rurzyca i nasza szkoła. Powstała ścieżka historyczno – środowiskowa, na której ustalono kilka przystanków: 1 – cmentarz poniemiecki przy ul. Spacerowej, 2 – cmentarz poniemiecki w okolicy ul. Wilczej, 3 - Grób Nieznanego Żołnierza przy ul. Cedrowej, 4 – zabytkowy kościół w stylu neogotyckim przy ul. Goleniowskiej i cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Spacerowej.

 

Akcja MEN – „Szkoła pamięta” – to przedsięwzięcie organizowane w wielu szkołach, w celu upamiętnienia mijającej historii ludzi i miejsc, w okolicy których mieszkamy. To potrzeba zwrócenia uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania takich miejsc pamięci, jak np. cmentarze czy lapidaria.

Data dodania: 2019-10-24 14:50:40
Data edycji: 2019-11-02 14:50:46
Ilość wyświetleń: 1083

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej