Na początku tego okresu przyroda nadal oszałamia rozmaitością głosów - porannymi śpiewami ptaków i wieczornymi koncertami słowików i żab. Przyleciały już wszystkie gniazdujące u nas ptaki wędrowne, z dudkiem i wilgą na czele. W gniazdach większości ptaków są właśnie pisklęta. Na świat przychodzą młode sarny i jelenie. To także okres bogactwa świata bezkręgowców – owadów, pająków, a także kwitnienia ziół. Kwitną: kosaciec żółty, naparstnica purpurowa, siódmaczek leśny, szczawik zajęczy, objęta ochroną lilia złotogłów oraz borówki i jeżyny. Na roślinach można zaobserwować różne gatunki motyli oraz żerujące ich larwy czyli gąsienice.
W kalendarzu leśników to okres szczególny w ochronie lasu - trwają obserwacje szkodliwych owadów, które mogą zagrażać istnieniu lasów. Owady te mają często nie tylko osobliwe nazwy ale także wygląd. Jak choćby szeliniak sosnowiec – ryjkowiec, który upodobał sobie łyko młodych drzewek iglastych, głównie sosny, czy kornik modrzewiowiec – atakujący modrzewie. Z prac hodowlanych trwają właśnie intensywne prace pielęgnacyjne na uprawach leśnych, polegające na wycinaniu uciążliwych traw i chwastów, które konkurują z młodymi drzewkami o pokarm i ograniczają im dostęp do światła (uprawa leśna to młody las w pierwszych latach swego życia – do osiągnięcia zwarcia, czyli momentu, gdy drzewa zetkną się koronami, wtedy przechodzą w fazę młodnika).
Wczesnym latem, dni stają się coraz bardziej upalne, w runie dojrzewają poziomki, a pod koniec tego okresu owoce borówki czernicy – jagody. W runie można także zauważyć rozwijające się z opadłych w zeszłym roku nasion siewki, czyli młode pokolenie drzew.
Korzystając z leśnego wypoczynku pamiętajmy o odpowiednim ubiorze dostosowanym do pory roku i warunków pogodowych oraz o prawidłowym zachowaniu się w lesie. Napotykając na młode nielotne ptaki czy młodą sarenkę, nie zabierajmy ich w trosce o ich dobro – rodzice pozostawili je, ale z pewnością do nich wrócą.