W sobotę (05.10.2019 r.) uczniowie Szkolnego Koła LOP pod opieką nauczycieli geografii i biologii wzięli udział w kolejnej ptasiej wyprawie. Przewodnikami spotkania byli: leśnik – Pani Marta Drozda oraz zaprzyjaźniony ze szkołą miłośnik i wspaniały fotograf przyrody – Pan Jacek Drozda (zachęcamy do oglądania zdjęć Jego autorstwa na stronie http://www.rurzyca.pl/). Najmłodszym uczestnikiem wycieczki był ośmiomiesięczny Franuś, bardzo zainteresowany tym, co się wokół Niego działo. Udział rodziców w wycieczkach jest doskonałą okazją na wspólne spędzenie czasu ze swoimi dziećmi.
Wydarzenie to jest organizowane w całej Europie, a w Polsce jest elementem projektu „Wolontariat wysokich lotów” (współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020). Zebrane podczas wycieczki dane zostaną przekazane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków do Partnera BirdLife International na Słowacji i niebawem dla wszystkich upublicznione. Wtedy dowiemy się, jakie ptaki były najliczniej obserwowane. Nasza wycieczka była jedną z trzech, które zorganizowano w województwie zachodniopomorskim.
Najliczniej zaobserwowane gatunki to: gęś gęgawa, żurawie, mysikróliki, szpaki, sikory (różne gatunki), trznadle, pełzacze, zięby, raniuszki, sójki, sroki i myszołowy. Niestety, ale nie udało się nam zaobserwować ptaka tegorocznego liczenia, czyli słonki. Według informacji OTOP-u: „to jeden z gatunków tzw. pechowej trzynastki ptaków, na które zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wciąż można polować, pomimo zmniejszającej się liczebności tego gatunku, szacowanej obecnie w Polsce na ok. 10-30 tysięcy par. Zaprzestanie polowań na słonki może odwrócić ten niekorzystny trend. Słonka jest ptakiem zamieszkującym lasy, zwłaszcza te podmokłe. Jednak w czasie jesiennych lub wiosennych przelotów słonki można także zobaczyć w miastach czy w parkach. Wśród przyczyn, wpływających na zmniejszenie się liczebności słonki, wymieniana jest przede wszystkim utrata siedlisk, spowodowana osuszaniem podmokłych terenów leśnych, drapieżnictwo i polowania”.
Oprócz ptaków udało się zaobserwować wiele gatunków grzybów, rozpoznać gatunki ciekawych drzew, np. kasztana jadalnego, czy zajrzeć do niezwykłej dziupli w pniu drzewa, zrobionej u jego podstawy. Wycieczka przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Sprzyjała nam pogoda i dopisywał humor. Kolejne ptakoliczenie odbędzie się w styczniu, na które już dzisiaj zapraszamy.
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11