Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset
Godło

Wszawica

WSZAWICA

  • Wszawica nie jest chorobą zakaźną.
  • Wszawica jest powodowana przez małego pasożyta (długości ok 2 - 3,5 mm ).

Kolor wszy, brudno-biały lub szary, może stać się jaśniejszy lub ciemniejszy zależnie od koloru włosów człowieka, który ją „gości”. Samiczka w ciągu jednomiesięcznego okresu życia składa ok. 200-300 jaj (gnid) przytwierdzając je do włosów tuż nad powierzchnią skóry. Wesz głowowa umiejscawia się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej. W tych też okolicach zmiany wykazują największe nasilenie. W wyniku drapania wytwarzają się powierzchnie sączące, pokryte strupami, z tendencją do wtórnych infekcji zmienionej skóry.

 

W ciągu 6-10 dni rodzi się larwa, która przeradza się w dorosłego pasożyta w ciągu 10 dni. Wesz przeżyje tylko 1-2 dni poza głową człowieka.Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata, nie jest oznaką braku higieny i atakuje osoby ze wszystkich szczebli społecznych. Szczególnie podatne są dzieci i młodzież, ale również dorośli szczególnie przebywający często w dużych skupiskach ludzi mogą być zaatakowani.

 

Objawy wszawicy

Zazwyczaj zauważa się wszy, dlatego że pojawia się świąd skóry głowy, często tak intensywny, że występują zadrapania i strupy. Czasami natomiast, swędzenie nie występuje i odkrywa się przypadkowo te małe pasożyty czesząc się lub myjąc włosy. Mogą być również obecne tylko jajeczka, które wyglądają jak malutkie (około 1 milimetra) białe lub szare „skorupki” przyklejone tak silnie do włosów, że ciężko je oderwać, w przeciwieństwie do łupieżu, który z kolei bardzo łatwo się odrywa. Również i w tym wypadku osoba zakażona może nie czuć swędzenia.

 

Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy to kark, skroń i miejsca za uszami; żeby je zobaczyć trzeba podnieść włosy ruchem „pod prąd” i pozwolić im bardzo powoli opadać obserwując jednocześnie bardzo dokładnie.

 

Zakażenie wszawicą jest wyjątkowo łatwe i następuje poprzez kontakt czystych włosów z zakażonymi lub w sposób trudniejszy poprzez grzebienie, szczotki, czapki, bieliznę pościelową.

 

Z tego powodu zakażenie całej rodziny jest prawie regułą. W szkołach również zdarza się bardzo często.

Występowanie wszawicy wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym nasila się w okresie wakacyjnym przede wszystkim wśród dzieci młodszych, które nie posiadają jeszcze umiejętności samodzielnego dbania o higienę osobistą. Przebywanie osób w skupiskach podczas wyjazdów, w tym także wspólne przebywanie, zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

 

Zapobieganie

 

Nie ma sposobów, które mogłyby generalnie zabezpieczyć przed wszami. Natomiast wczesne zauważenie obecności wszy, pozwala szybko wyeliminować je; dlatego jest szczególnie ważne, żeby rodzice często kontrolowali głowy swoich dzieci.

 

Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami (treningi sportowe, zajęcia edukacyjne lub rekreacja grupowa) częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne przyrządy do higieny osobistej- szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.

 

Częste mycie i systematyczne kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest dobrym nawykiem ze względu na higienę osobistą a z drugiej strony pozwoli szybko zauważyć zakażenie.

 

Zwalczanie wszawicy

 

W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) na włosach (przy skórze) lub wszy we włosach , należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W przypadku wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy.

 

Tak jak jest napisane w instrukcji na opakowaniach tych produktów (instrukcje powinny być skrupulatnie przestrzegane) poleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10), żeby zabić „larwy”, które mogą pozostać żywe w jajeczkach.

 

Po kuracji można użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach (często znajdują się w opakowaniach produktów przeciw wszom), żeby łatwiej odczepić jajeczka. Usunięcie jajeczek jest dość trudne ale pozwala na szybsze wyeliminowanie wszawicy, ponieważ pozostawienie nawet jednej gnidy powoduje nawrót wszawicy. Poleca się usunięcie jajeczek ściągając je lub obcinając włosy, do których są zaczepione.

Poleca się myć grzebienie i szczotki ciepłą wodą dodając, na wszelki wypadek, szampon „przeciwko wszom” , pozostawiając je zamoczone w wodzie na przykład przez godzinę czasu.

 

Za zdrowie i czystość dzieci odpowiadają ich rodzice.

Data dodania: 2020-02-26 19:06:04
Data edycji: 2020-02-26 19:07:28
Ilość wyświetleń: 681

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej