Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Godło

Zajęcia przyrodnicze na cmentarzu poniemieckim w Rurzycy

W czwartek (20.10.2022 r.) uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wyjeździe na cmentarz poniemiecki w Rurzycy (jeden z dwóch cmentarzy poniemieckich znajdujących się na terenie wsi). Głównym celem zajęć było  poznanie historii miejsca, krótka analiza różnorodności biologicznej oraz porządkowanie grobów zmarłych. W ramach zajęć uczniowie prowadzili obserwację drzew (przy użyciu lupy), określali kierunki geograficzne przy użyciu kompasu i porastającego pień mchu, dokonywali pomiarów obwodu drzewa przy użyciu taśmy mierniczej. Ponadto poszukiwali śladów działalności zwierząt, np. ich żerowania, używając do tego celu pojemników z lupą. Określali też rodzaj krajobrazu (w związku z obchodami Dnia krajobrazu) i stopień zachmurzenia nieba. W ramach edukacji prozdrowotnej uczniowie wykonywali ćwiczenia sportowe, które przygotowała dla nich nauczycielka wychowania fizycznego.

 

Ostatnim etapem pracy było porządkowanie grobów. Teren cmentarza został wcześniej wykoszony przez pracowników Nadleśnictwa Kliniska.

 

Po zakończonej pracy uczniowie zapalili znicze – sybmboliczne światełka pamięci o zmarłych.

 

Zbiórkę zniczy w szkole przeprowadziły: Szkolne Koło LOP i świetlica szkolna.

 

Zebrane znicze zostały zapalone na cmentarzu poniemieckim w Rurzycy oraz na grobie Nieznanego Żołnierza na skraju lasu w Rurzycy (przez uczniów klas czwartych).  Natomiast

 

uczestnicy świetlicy szkolnej zapalą zebrane znicze przy pomniku pamięci przy kościele w Kliniskach Wielkich.

 

W zajęciach przyrodniczych uczestniczyli partnerzy szkoły, z którymi wspólnie przed laty realizowany był projekt Rewitalizacja poniemieckich nekropolii „Od przeszłości do teraźniejszości”: przedstawiciele Nadleśnictwa Kliniska oraz Sołectwa Rurzyca.

 

Serdecznie dziękujemy za współpracę.

Data dodania: 2022-10-20 20:27:06
Data edycji: 2022-10-28 20:31:27
Ilość wyświetleń: 59

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Podstrony

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej