W piątek 27.01.2023 r. Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody prowadziło obserwacje ptaków zimujących oraz zalatujących do nas podczas sezonowych przelotów, tzw. ptasich migracji. Nasza szkoła została wpisana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na listę wycieczek „Zimowego Ptakoliczenia”, organizowanych w województwie zachodniopomorskim. Wyniki zostały przekazane poprzez „Elektroniczną Kartę Obserwacji” i posłużą do opracowania efektów prowadzonych obserwcji w całej Polsce, czyli zestawienia najliczniej obserwowanych gatunków.
Bohaterką tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia była jemiołuszka, która w Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Jest to gość z północy (w Europie gniazduje w Szwecji i Finlandii). Migracje związane są z dostępnością pokarmu. Dieta jemiołuszek to głównie owoce: jemioły, jarzębiny, ligustru, śnieguliczki, jabłoni itp. Ptaki te można spotkać żerujące w grupach na drzewach lub krzewach. Ostatnio spotkaliśmy je podczas Zimowego Ptakoliczenia wiele lat temu. Ptak ten był bohaterem Zimowego Ptakoliczenia 2011. Ptaki te migrują, aby przetrwać trudne warunki zimą oraz w poszukiwaniu dostępnego pokarmu. Zaobserwowane przez nas ptaki to: sierpówka (najwięcej okazów), wróbel, dzięcioł, sroka, dzwoniec, sikora (bogatka, uboga, sosnówka). W trakcie spaceru uczniowie przypomnieli sobie zasady „mądrego dokarmiania ptaków” (wg opracowania Lasów Państwowych) oraz przystosowania ptaków do lotu w budowie morfologicznej i anatomicznej.
Członkowie koła, oprócz obserwacji szkolnych, mieli możliwość kontynuacji swoich obserwacji w kolejnych dniach zaliczanych do Zimowego Ptakoliczenia (w sobotę i w niedzielę). Mogli przeprowadzić krótkie spacery ze znajomymi lub członkami rodziny (otrzymali karty obserwacji indywidualnych), mogli też prowadzić obserwacje z dystansu, czyli przy karmniku i w jego najbliższym otoczeniu.
72-123 Kliniska Wielkie
Piastowska 11